Čína se učí, jak vyzrát na západní letouny. Pomáhá jí v tom nepřítel - britští rekruti za královské peníze

Čína se učí, jak vyzrát na západní letouny. Pomáhá jí v tom nepřítel - britští rekruti za královské peníze
Autor fotografie: Barraco1, CC BY-SA 4.0|Popisek: Britský pilot (ilustrační obrázek)
18 / 10 / 2022, 14:00

Peking naverboval desítky bývalých britských pilotů, kteří učí čínské ozbrojené síly, vyzrát na západní letouny a vrtulníky. A Čína verbuje i dále. Tito ,,rekruti" tak mohou v blízké budoucnosti představovat riziko pro britské bezpečnostní zájmy.

Velká Británie má možná zaděláno v budoucnosti na nemalý problém. Televize Sky News uvedla, že pro Čínu pracují desítky bývalých britských vojenských pilotů, kteří učí své nové ,,chlebodárce", jak porazit ve vzduchu moderní západní letouny a vrtulníky předáním citlivých informací, které by zlepšily naopak taktiku, schopnosti a výcvik čínských pilotů.

Bývalí britští piloti, kteří skončili svou aktivní službu a dali v další kariéře přednost Číně, tak představují pro Peking velmi cenný zdroj informací na jedné straně, na straně druhé z toho přirozeně vyplývají také v dlouhodobější perspektive negativní dopady pro britskou stranu v bezpečnostní oblasti.

Zatím se neví bližší informace o ,,zběhlých" britských pilotech, Sky News uvedla, že věk některých z nich se pohybuje okolo pozdní padesátky a opustili službu v armádě již mnoho let předtím.

Televize Sky News informovala, že zhruba 30 bývalých britských pilotů, kteří souhlasili s lákavou vidinou v podobě ročního platu okolo 240 000 liber, nyní v Číně cvičí místní piloty, přičemž rovněž odhalují slabiny nejen britských letounů či vrtulníků. Peking rozhazuje své sítě dál, aby přetáhl další piloty, ale také příslušníky námořnictva, a to nejen z Velké Británie, rozhlíží se i v dalších zemích po lidech, jež by byli ochotní za vysokou cílovou odměnu pracovat pro Čínu. Nicméně prozatím snahy zrekrutovat piloty, kteří by létali například na stíhačích F-35, se míjí účinkem. 

O tom, že situace je vážná, britské ministerstvo obrany a ozbrojené síly vědí již nějakou dobu. Britský ministr ozbrojených sil James Heappey pro Sky News uvedl, že přetahování bývalých britských pilotů Pekingem je existujícím problémem již řadu let. Čína využívá podle Sky News třetí stranu - jakési headhuntery z Jižní Afriky k tomu, aby se zaměřovali na britský personál a zde si následně vybírali za nabídku lákavé mzdy a dalších výhod vhodné rekruty svolné za určitých podmínek ke spolupráci s Čínou.

Jakkoli se zdá, že snaha Pekingu je pro britské bezpečnostní zájmy značným rizikem, nemá podle Sky News proti této ,,praxi" dostatečné páky k tomu, aby mu v tom i v budoucnu zabránila. To se týká také vyvíjených britských snah, aby se bývalí piloti opět vrátili do vlasti a nespolupracovali (v tomto případě nekolaborovali) s Čínou. Na druhé straně vyvíjí Velká Británie úsilí k tomu, aby měl v tomto směru Peking co nejvíce zúžené pole působnosti. Podle britského ministerstva obrany probíhají aktuálně opatření směřující ke zpřísnění bezpečnosttní legislativy, jež se váže i k podepisování zaměstnaneckých kontraktů.

Uvidíme, zda se britskému ministerstvu obrany podaří čínským snahám čelit, protože pokud budou i nadále pokračovat, mohlo by to znamenat pro Spojené království vážné bezpečnostní riziko.

Zdroj: Sky News

Tagy článku

-->