Čína útočí na americké letadlové lodě. Zatím jen na modely v poušti

Čína útočí na americké letadlové lodě. Zatím jen na modely v poušti
Autor: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Letadlová loď USS Gerald R. Ford (ilustrační obrázek)
12 / 11 / 2021, 13:00

Čínská armáda staví model americké letadlové lodě třídy Gerald R. Ford a jiných plavidel, která slouží k výcvikovým účelům, informovala agentura Reuters.

Satelitní záběry z autonomní oblasti Sin-ťiang odhalily, že čínská armáda staví model či mock-up americké letadlové lodí třídy Gerald R. Ford a nejméně dvou válečných plavidel - torpédoborců třídy Arleigh Burke, na nichž si zřejmě zkouší ,,útok nanečisto".

Zde je nutno zmínit, že se jedná o oblast na západě Číny, jež je dominantně muslimská a čínské centrální síly zde posliují svoji přítomnost včetně výstavby údajných trestných táborů typu sovětských gulagů.

Čínské mock-upy mají být velikostí totožné s americkými originály. Čína buduje další potřebné zázemí v novém cvičišti, které se nachází v poušti Taklamakan. Podle agentury Reuters zdejší komplex byl opakovaně používán k testování balistických raket a dalších prostředků.

Není to poprvé, co byly podobné modely spatřeny na satelitních snímcích, nicméně tyto se zdají být věrohodnější a detailnější, uvádí agentura Reuters

V březnu SM informoval, že časopis Forbes provedl hypotetickou projekci, kolik by bylo zapotřebí čínských bombardérů, aby potopily americkou letadlovou loď. Forbes došel k závěru, že by byla potřeba alespoň 100 těchto strojů. Nicméně podle SM je vždy v podobném případě ,,na stole" příliš mnoho neznámých. V optimálním případě stačí jeden letoun a perfektní zásah, v opačném případě velké bojové sražení s nesčetnými ztrátami na obou stranách.

I kdyby nedošlo k přímému bojovému střetu, je nutno vnímat, že PLA nebo PLAN, tedy čínská armáda a námořnictvo, bude schopna nacvičovat bojové operace vůči letadlovým lodím, a je celkem jedno, zda se bude jednat o mateřské letadové lodě americké (s největší pravděpodobností) nebo britské (v rámci svazku AUKUS - Austrálie-UK-USA) nebo jakékoliv jiné včetně třeba vrtulníkových v sestavě japonského nebo korejského námořnictva.

Zdroj: Reuters

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace