Čína varuje Japonsko: Nestavte letadlové lodě z vašich vrtulníkových torpédoborců, ohrožujete mír

Čína varuje Japonsko: Nestavte letadlové lodě z vašich vrtulníkových torpédoborců, ohrožujete mír
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: vrtulníkový torpédoborec Izumo
11 / 01 / 2018, 09:00

Číně se nelíbí zvažovaný krok Japonska, které plánuje přestavění třídy vrtulníkových torpédoborců Izumo na letadlové lodě, aby z nich mohly startovat letouny F-35.

Čína je znepokojena tím, že Japonsko zvažuje přestavění třídy vrtulníkových torpédoborců Izumo na letadlové lodě, aby z jejich palub mohly startovat letouny páté generace F-35. Číně se však zamýšlený krok nezamlouvá a varovala prostřednictvím mluvčí ministerstva zahraničí, aby tak Japonsko nečinilo a místo tohoto kroku se soustředilo na to, aby pomohlo zvýšit vzájemnou důvěru mezi oběma zeměmi a ,,propagovalo" stabilitu a mír.

psali jsme: Japonsko se chce vložit do sporu v Jihočínském moři. Do oblasti vysílá největší válečnou loď od druhé světové války

To však Japonsko zřejmě neodradí. Plánuje v souvislosti s tímto plánem nákup 42 stíhaček F-35A. Pokud by se k zamýšlenému kroku přikročilo, vrtulníkové torpédoborce Izumo a Kaga by musely v loděnici Yokohama podstoupit výrazné změny ve své konstrukci a zejména svrchní vrstvy, která by musela vydržet extrémní teplo vydávané stroji F-35 při vzletu a přistávání.

Nehledě na finanční stránku této zásadní úpravy, která může být velmi nákladná. Pokud by se přestavěly oba vrtulníkové torpédoborce Izumo a Kaga, mohly by se celkové náklady vyšplhat až na 4 miliardy dolarů.

psali jsme: Japonsko spustilo na vodu nosič vrtulníků, Čína se zlobí

Japonsko i přes varování Pekingu, ať tuto přestavbu nezahajuje, k ní stejně z mezinárodně bezpečnostních důvodů přistoupí. Obává se vzrůstající vojenské moci Číny, která je angažována v mnoha teritoriálních sporech po celém světě. Mezi oběma zeměmi v současné chvíli panuje napětí jednak v důsledku teritoriálního konfliktu v Jihočínském moři a také vleklém sporu týkajícího se ostrovů Senkaku, na něž si obě země společně s Tchaj-wan činí nárok. 

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie  - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

Zdroj: wearethemighty.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.