Čína vyvíjí nový strategický bombardér

Čína vyvíjí nový strategický bombardér
Autor fotografie: Twitter|Popisek: Kresba N20
12 / 09 / 2016, 12:00

Informovala o tom čínská média, bombardér má zlepšit možnosti Číny útočit na dlouhé vzdálenosti.

Novinku oznámil velitel leteckých sil čínské Lidové armády generál Ma Xiotian který řekl, že nový bombardér byl ve vývoji a bude dodán jednotkám někdy v budoucnu. Žádné další detaily nebyly zveřejněny.

Letectvo Číny aktuálně disponuje asi 120 bombardéry Xian H-6, což je modernizovaná verze sovětského Tupolevu Tu-16 „Badger“ z 60. let minulého století. H-6 pohání ruské motory Soloviev D-30KP-2, je schopen nést náklad 9 000 kilogramů bomb/raket na vnitřních a vnějších závěsech a bojový rádius stroje je 3 500 kilometrů pro poslední verzi H-6K.

Z prohlášení čínského generála není jasné, zda nový bombardér bude nového designu, či se bude jednat o další vývoj stroje H-6. Na čínských webech se sice objevují koncepční kresby nového futuristického stroje, ale nejsou zde náznaky nějakého oficiálního zapojení do těchto kreseb. Pokud se ukáže, že se bude jednat o variantu H-6, bude to již třináctá vyvinutá a nasazená verze.

Xian H-6 Bomber

V případě vývoje zcela nového stroje se má jednat o obdobu amerického bombardéru B-2 – tuto informaci už v červnu letošního roku přinesly zdroje z Ruska. Podle těch má mít stroj s kódovým označením N20 dolet 8 000 kilometrů a schopnost nést až 10 000 kilogramů výzbroje. Zároveň prý ale Čína chystá i supersonický stroj N18, jakousi obdobu B-1 nebo Tu-160.

Z hlediska technické odbornosti Číny v oblasti letectví byly zatím velké pokroky v posledních letech při vývoji nových stíhacích strojů 5. generace J-20 a J-31 bojovníků, nebo transportního letounu Y-20, ale ve vývoji motorů zatím tento úspěch zopakován nebyl.

Čína uznala tento nedostatek ve své odbornosti, a usilovně pracuje na překlenutí mezery ve znalostech všemi prostředky, které je schopna uplatnit, a to naznačuje, že to nebude trvat příliš dlouho, než čínský domácí letecký průmysl dožene v blízké době USA a Rusko, kterým se snaží vyrovnat.

Zdroj: IHS Jane´smil.huanqiu.com

Tagy článku