Čínská armáda disponuje moderními obojživelnými prostředky. Peking na uzdě drží politická, ekonomická a vojenská rizika

Čínská armáda disponuje moderními obojživelnými prostředky. Peking na uzdě drží politická, ekonomická a vojenská rizika
Autor fotografie: Mil.ru / Publlic domain|Popisek: Obojživelné BVP ZDB-05
25 / 12 / 2023, 06:00

Zprávy o čínských vojenských schopnostech vydávané Agenturou pro obranné zpravodajství uvádějí, že během modernizačního procesu se čínské pozemní, vzdušné, námořní a raketové síly stávají stále schopnějšími projektovat sílu v době míru i v případě regionálních konfliktů.

Peking téměř jistě využije tuto rostoucí schopnost projekce síly k posílení mezinárodního vnímání své role regionální mocnosti a globálního aktéra. Ačkoli Čína uvádí, že jejím záměrem je sloužit jako stabilizační síla v regionu, v praxi akce čínské armády často vedou naopak ke zvýšení napětí. Od roku 2012 Peking běžně zpochybňuje nároky Tokia na ostrov Senkaku ve Východočínském moři. Čínská pobřežní stráž často provádí vpády do přilehlé zóny kolem ostrovů, aby podpořila čínské nároky. Čínská armáda rozšířila a militarizovala čínské pozice v Jihočínském moři a čínská pobřežní stráž podporovaná námořnictvem běžně obtěžuje filipínské a vietnamské lodě v regionu.

Příklady postupného zlepšování projekce síly čínské armády v regionu lze snadno nalézt v každoročních vojenských cvičeních a operacích. Například v roce 2015 provedlo čínské letectvo čtyři cvičné mise za prvním ostrovním řetězcem přes průliv Baši (nejsevernější část Luzonského průlivu), a přes průliv Miyako blíže k Japonsku. Lety v průlivu Miyako byly vzdáleny jen 1500 kilometrů od Guamu, který tedy byl v dosahu čínských střel s plochou dráhou letu CJ-20 odpalovaných ze vzduchu. Kromě pozemních letounů Čína v současné době rozšiřuje svou flotilu letadlových lodí domácí konstrukce a výroby. Předpokládá se, že Peking využije letadlové lodě k projekci moci v celém Jihočínském moři a případně i v Indickém oceánu.

Strategický bombardér H-6K

Hlavní hnací silou čínské vojenské modernizace v současnosti je dlouhodobý zájem Pekingu přinutit Tchaj-wan ke sjednocení s pevninou a odradit ho od jakéhokoli pokusu o vyhlášení nezávislosti. Přihlédneme-li ovšem k již konstatovaným provokacím a nárokům Číny v širším regionu, je jisté, že Tchaj-wan není jediným cílem, a neméně jisté je, že pokud by jakýmkoli způsobem čínskému tlaku neodolal, expanzívní tendence pekingského režimu tím neskončí. Obojživelná invaze velkého rozsahu je jednou z nejsložitějších a nejobtížněji plánovatelných vojenských operací, která vyžaduje vzdušnou a námořní převahu, rychlé vybudování a udržování zásob na pevnině a nepřetržitou podporu. Pokus o invazi na Tchaj-wan by pro čínské ozbrojené síly i při jejich schopnostech i početní převaze znamenal obrovskou zátěž, mj. a především proto, že by nepochybně vyvolal mezinárodní intervenci.

Obojživelná obrněná vozidla ZTD-05 a ZBD-05

Jedním z nezbytných prostředků, kterými pro invazi na Tchaj-wan i na další místa v regionu Čínského moře čínská armáda musí disponovat, jsou obojživelná obrněná vozidla. A čínské úsilí v oblasti výzkumu a vývoje této techniky zjevně nese své ovoce. Útočné vozidlo ZTD-05 je vyzbrojené plně stabilizovaným 105mm kanónem s drážkovanou hlavní, u kterého lze očekávat vysokou účinnost proti obrněným cílům. Je konstruováno pro palebnou podporu pěchoty a obojživelných operací. Varianta bojového vozidla pěchoty ZBD-05 se standardní tříčlennou osádkou je vybavena věží s 30mm kanónem, protitankovými řízenými střelami a schopností přepravovat až 8 plně vyzbrojených pěšáků.

ZTD-05

Vozidla jsou vybavena satelitní navigací, protipožárním systémem, systémem ochrany proti zbraním hromadného ničení, denní/noční termovizní optikou. Korba je konstruována z hliníkové slitiny s přídavnými ocelovými pláty. Hliníková slitina snižuje hmotnost a poskytuje ochranu proti střelám z ručních zbraní, zatímco ocelové pláty dokáží zastavit střely ráže 12,7 mm. Věž je konstruována z celosvařovaného ocelového pancíře s kompozitními pláty, který poskytuje všestrannou ochranu proti střelám ráže 12,7 mm a střepinám granátů. ZBD-05 i ZTD-05 jsou vybaveny laserovými výstražnými přijímači, které jsou napojeny na 2 sady čtyřhlavňových vrhačů dýmových granátů.

Oba typy jsou ve výzbroji čínské armády i námořní pěchoty. Kromě zmíněných variant existuje také obojživelný obrněný transportér ZSD-05, průzkumné vozidlo, velitelské vozidlo, vyprošťovací vozidlo, odminovací vozidlo, které by v případě obojživelné operace zejména na Tchaj-wanu hrálo důležitou roli, a zdravotnické vozidlo.

Testování trpělivosti a rizika mezinárodní intervence

Pro Si Ťin-pchinga a Komunistickou stranu Číny je případný útok na Tchaj-wan zcela zřejmým a významným politickým a vojenským rizikem. Má-li alespoň udržovat teoretickou možnost jej provést, musí disponovat prostředky a schopnostmi provést invazi efektivně a v co nejkratším čase. Čínská armáda je již dnes schopna obojživelné operace provádět, disponuje k tomu účelu potřebnou technikou, kterou nelze podceňovat. Tchaj-wan je velké sousto, ale cílem jakési testovací operace by se mohly stát malé tchaj-wanské ostrovy v Jihočínském moři, jako je Pratas nebo Itu Aba. Případně se Čína může pokusit o invazi na středně velké a lépe chráněné ostrovy, jako soustroví Ma-cu nebo Ťin-men.

Taková invaze by demonstrovala vojenské schopnosti, politickou rozhodnost, dosáhla by hmatatelného územního zisku a zároveň by otestovala připravenost mezinárodního společenství, myšleno jeho civilizované, západní části, Tchaj-wan podpořit a Číně se efektivně postavit. I takový druh operace s sebou nese značné a možná i nepřekonatelné politické riziko, protože by mohl na Tchaj-wanu povzbudit nálady podporující nezávislost, a mezinárodní odpor nejen otestovat, ale přímo vyvolat. V celkovém světovém kontextu probíhající ruské agrese proti Ukrajině, války Hamásu a Hizballáhu proti Izraeli, napětí s Jemenu i mezi Venezueou a Guyanou, by šlo o mimořádně nešťastný vývoj.

Zdroj: China Military Power; Army Recognition; Les Jeunes IHEDN

Tagy článku

-->