Čínská fregata pronásledovala ruskou válečnou loď u pobřeží Japonska

Čínská fregata pronásledovala ruskou válečnou loď u pobřeží Japonska
Autor fotografie: Civil Military Affairs, Volné dílo|Popisek: Čínská fregata Type-054
08 / 07 / 2022, 09:00

Čínská válečná loď v pondělí pronásledovala ruskou vojenskou loď v japonských teritoriálních vodách kolem ostrovů Senkaku ve Východočínském moři, uvedla v pondělí japonská tisková agentura Kyodo News.

Podle japonské vlády jde o jasný pokus demonstrovat, že Peking ovládá ostrovy patřící Japonsku. Čínská fregata se pohybovala v zóně sousedící s neobydlenými japonskými ostrůvky, které si Peking nárokuje. To probíhalo od 7:44 asi šest minut. Pronásledovala ruskou válečnou loď, která vplula do japonských výsostných vod, uvedlo japonské ministerstvo obrany.

"Ruská loď byla v japonských vodách od 5:07. do 8:16 a pravděpodobně tak učinila, aby se vyhnula tajfunu," uvedl představitel ministerstva. Dodal, že předstíráním hlídkování na vlastním území se Čína pravděpodobně snažila demonstrovat své územní nároky na Senkaku, což je krok, který jednostranně zvyšuje napětí a vytváří opravdu znepokojivou situaci. Podle webu South China Morning Post byly čínské lodě dvě.

Po incidentu, ke kterému došlo během rostoucí námořní aktivity Číny a rostoucích čínsko-ruských vojenských vazeb, protestovalo Tokio v Pekingu. Japonsko bude "rozhodně, ale klidně" reagovat na podobné kroky, stojí v protestní nótě.

Poprvé od června 2016 bylo zaznamenáno, že čínské a ruské válečné lodě vstoupily do japonských teritoriálních vod přibližně ve stejnou dobu. Japonsko proti Rusku neprotestovalo, vzhledem k tomu, že země nemá vůči Senkaku žádné nároky, a také díky tomu, že se ruská fregata snažila vyhnout tajfunu. Tokio však diplomatickou cestou také vyzvalo Moskvu, aby "přiměřeně reagovala" a zároveň vyjádřilo "živý zájem" o nedávné kroky Ruska kolem Senkaku, uvedla agentura s odkazem na zdroj z ministerstva zahraničí.

Ostrovy Senkaku vlastní Japonsko, ale práva si na ně nárokuje Čína. Čínská plavidla opakovaně vplula do japonských vod kolem ostrovů a Japonsko proti tomuto chování opakovaně protestovalo.

Zdroj: tvp.info, scmp.com

 

Tagy článku