Čínská vrtulníková výsadková loď typu 075: Nejnovější, největší a nejsilnější

Čínská vrtulníková výsadková loď typu 075: Nejnovější, největší a nejsilnější
07 / 09 / 2019, 10:00

Nejnovější vrtulníková výsadková loď typu 075, která má posílit čínské námořnictvo, bude podle serveru ukdefencejournal.org.uk již brzy spuštěna na vodu, čemuž by odpovídaly i ,,uniklé" snímky plavidla.

Spuštění na vodu nové čínské námořní chlouby se podle serveru ukdefencejournal.co.uk přiblížilo a mohlo by být realizováno v následujících několika měsících. Plavidlo o výtlaku 40 000, které se staví v Šanghaji, má představovat nejmodernější a nejvýkonnější čínskou vrtulníkovou výsadkovou loď. Ta má být mimochodem třetí největší vrtulníkovou výsadkovou lodí na světě. Stavbu zajišťuje společnost Hudong Zhonghua Shipbuilding Company, která stojí i za čtyřmi výsadkovými dokovými loděmi typu 071. Počítá se s tím, že mají být vybudována tři plavidla typu 075.

Typ 075 představuje čínský ekvialent k americké třídě Wasp, což je třída víceúčelových vrtulníkových výsadkových lodí. Čínské plavidlo má podle dostupných informací být zhruba 250 m dlouhé, dosahovat rychlosti 23 uzlů, nést na své palubě až 30 vrtulníků, další obrněná vozidla a pojmout stovky mariňáků.

Podle čínských námořních expertů mají v budoucnu hrát právě vrtulníkové výsadkové lodi velmi důležitou úlohu v prosazování čínských námořních zájmů, v některých ohledech i podstatnější než letadlové lodě. Na ty Čína klade zvláštní důraz.

Server National Interest před časem uvedl, že Čína by mohla do roku 2022 mít až čtyři moderní letadlové lodě, což by znamenalo výrazné posílení čínských globálních ambic zejména v pro ni klíčových strategických regionech, kde ,,zápasí" s USA. Podle jiných zpráv má Čína ambice ještě větší, a to mít do roku 2025 celkem šest letadlových lodí.


Zdroj: ukdefencejournal.co.uk

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace