Čínské námořnictvo plánuje stavbu čtvrté letadlové lodi v roce 2021, stavba páté se zatím odkládá

Čínské námořnictvo plánuje stavbu čtvrté letadlové lodi v roce 2021, stavba páté se zatím odkládá
14 / 12 / 2019, 15:00

Čínské letadlové lodě, to je horké téma posledních měsíců i let. List South China Morning Post potvrdil, že Čína plánuje stavbu čtvrté letadlové lodi, stavba páté se naopak zatím ještě odkládá.

Server National Interest před časem uvedl, že Čína by mohla do roku 2022 mít až čtyři moderní letadlové lodě, znamenalo by to výrazné posílení čínských globálních ambic zejména v pro ni klíčových strategických regionech, kde ,,zápasí" s USA. Podle jiných zpráv má Čína ale ambice ještě větší, a to mít do roku 2025 celkem šest letadlových lodí.

Podle zpřesněných informací listu South China Morning Post se ovšem stavba páté letadlové lodi (možná již na jaderný pohon) prozatím odkládá z důvodů vysokých nákladů, a tím pádem i šestého plavidla. Podle vojenských zdrojů, které cituje list South China Morning Post, čínští konstruktéři a inženýři mají také potíže s překonáním technických problémů. Proto pátá ani šestá letadlová loď nemá být v dohledné době stavěna. Stavba třetí letadlové lodi je naopak již nějaký čas potvrzena, konstrukce probíhá v loděnicích Jiangnan v Šanghaji.

Nicméně fakt, že se Čína chystá pustit i do stavby čtvrté letadlové lodi, potvrdil list South China Morning Post. O tom se mimochodem delší čas také hovoří. ,,Čínské námořnictvo plánuje postavit čtvrtou letadlovou loď v roce 2021," uvedl list South China Morning Post.

Na stavbu páté letadlové lodě a dalších si tak budeme muset nějakou dobu ještě počkat. I čtyři tato plavidla v budoucím čínském arzenálu však podstatným způsobem zvýší čínské námořní kapacity a rozpínavost v klíčových regionech, v nichž je Země nebeského draka dlouhodobě zainteresována.


Zdroj: scmp.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace