Čína v obavách: Mohou USA udělat z Tchaj-wanu ,,ponorkovou velmoc"?

Čína v obavách: Mohou USA udělat z Tchaj-wanu ,,ponorkovou velmoc&quote;?
20 / 04 / 2018, 11:15

Server nationalinterest.org se zamýšlí nad tím, zda je možné, aby USA udělaly z Tchaj-wanu ,,ponorkovou velmoc".

V rostoucím napětí mezi Čínou a Tchaj-wanem došlo americké ministerstvo zahraničí k důležitému rozhodnutí, který může významně ovlivnit potenciální vojenský konflikt mezi Čínou, která vedle ekonomické moci roste i vojensky, a Tchaj-wanem.

Ministerstvo zahraničí schválilo podle serveru nationalinterest.org licence, které umožňují americkým zbrojním firmám, aby prodaly po získání exportního povolení Tchaj-wanu potřebné technologie nutné k postavení tchaj-wanských ponorek. Tuto skutečnost potvrdili mluvčí tchaj-wanského ministerstvi obrany a mluvčí prezidentky Cchaj Jing-wen. USA podle agentury Reuters však zatím informaci nepotvrdilo. Tchaj-wan podle serveru nationalinterest.org potřebuje ponorky k tomu, aby mohl čelit případné nespecifikované vojenské hrozbě Číny, z níž má již delší dobu obavy.

psali jsme: Tichý ruský zabiják: Černomořská flotila zařazuje nové dieselelektrické ponorky

Právě nedostatek ponorek a jejich zastaralost jsou slabým místem Tchaj-wanu, což se může v dlouhodobém horizontu změnit. Tchaj-wan je však  v současné době ,,ponorkovým otloukánkem". K dispozici má v podstatě jen čtyři starší ponorky, které se již spíše řadí k ,,muzejním" kouskům. Nejnovější plavidla jsou dvě diesel-elektrické ponorky třídy Hai Lung (mořský drak) postavené v Nizozemí. Ty byly dodány Tchaj-wanu v 80. letech. Další dvě ponorky jsou třídy Hai Shih a Hai Pao a byly Tchaj-wanu dodány v 70. letech. Patří k jedněm k nejstarším ponorkám na světě.

Je tak jasné, že s těmito plavidly by Tchaj-wan v případném lokálním vojenském střetu s Čínou nemohl obstát. A ví to i prezidentka Cchaj Jing-wen, která již dlouho volá po nových výkonnějších ponorkách. Tím spíš, že hlavní producenti, kteří dodávaly Tchaj-wanu ponorky, byly Nizozemí a Německo, jež nechtějí prodávat nejnovější ponorky tomuto ostrovu, aby si proti sobě ,,nepoštvaly" Čínu.

Server nationalinterest uvedl, že podle některých analytiků by mohlo Tchaj-wanu poskytnout diesel-elektrické ponorky Japonsko, které má silný zájem na nezávislosti Tchaj-wanu. Jenže tuto možnost hatí v praxi fakt, že Japonsko je na poli výstavby ponorek spíše ještě nováčkem.

psali jsme: Nová americká ponorka na KLDR. US Navy staví nejmodernější plavidlo s odstrašujícím arzenálem

Tento problém se tak Tchaj-wan snažil vyřešit v prosinci 2016, kdy začal domácí program na výstavbu vlastní ponorkové flotily. Místní firmě CSBC bylo poskytnuto 80 milionů dolarů, aby začala pracovat na designu ponorek, které měly mít tonáž od 1 200 do 3 000 tun. Předpokládaný plán je takový, že fáze designu ponorek má zabrat čtyři roky, další čtyři roky se budou stavět a dva roky budou trvat posléze testy.

Náklady na výstavbu ponorkové flotily mohou však být velmi vysoké, nehledě na technologie, které Tchaj-wan potřebuje k výstavbě ponorek. Proto by se Tchaj-wanu ,,hodila" pomoc právě od amerických zbrojních společností, které by mohly Tchaj-wanu tyto technologie prodávat.

Pokud by k tomu reálně došlo, mohl by to být prostředek k tomu, jak alespoň trochu Čínu přibrzdit v aktivitách, které podniká v oblasti Tchaj-wanu a okolí. A když to poněkud přeženeme, mohla by se v dlouhodobějším horizontu z Tchaj-wanu stát i respektovaná ponorková síla.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

Zdroj: nationalinterest.org

Tagy článku