Čínskému hněvu navzdory. Tchaj-wan začne stavět první domácí ponorku

Čínskému hněvu navzdory. Tchaj-wan začne stavět první domácí ponorku
Autor fotografie: Cpj2028, CC BY-SA 3.0 |Popisek: Ponorka Hai Shih
26 / 11 / 2020, 13:00

Tchaj-wan se k nelibosti Číny pustí již brzy do stavby první vlastní ponorky.

To je zpráva, která jistě nepotěší Čínu. Tchaj-wan oznámil, že zahájí stavbu první domácí diesel-elektrické ponorky před koncem listopadu. Plavidla budou vznikat v domácím ponorkovém programu známým jako Hai Ch’ang. O konstrukci plavidla se pak má postarat společnost CSBC, která je největším stavitelem plavidel na Tchaj-wanu.

Server Janes uvedl, že v plánu je postavit celkem 8 ponorek, první plavidlo má být zkompletováno v roce 2024, jeho zkoušky a zařazení do služby o rok později.

Tchaj-wan se v podstatě stále připravuje na možnou konfrontaci s Čínou, která jej považuje za svou odštěpeneckou provincii. Proto ostrov zbrojí, přičemž vojenský materiál dostává hlavně od svého amerického spojence. Jedná se například o 66 letounů F-16V za 8,1 miliard dolarů, což řadí tento kontrakt do kategorie největších zbrojních obchodů s ostrovem za poslední roky. Otázkou je pak pořízení letounů F-35 jako další fáze.

Dále posílí Tchaj-wan 18 těžkých torpéd MK-48 Mod6 s příslušenstvím za 180 milionů dolarů, který před několika měsíci posvětilo americké ministerstvo zahraničí. Právě vlastní ponorky mají pomoci Tchaj-wanu v odstrašení Číny a v prevenci možného ozbrojeného konfliktu.

Dlouhodobým plánem je za pomoci USA a dalších západních partnerů vybudovat v tomto smyslu v následujících letech funkční moderní ponorkovou flotilu pro Tchaj-wan, protože ten má akutní nedostatek ponorkového loďstva.

Nelze vyloučit, že určité nabídky na spolupráci při konstrukci a stavbě ponorek budou činit i Německo a Švédsko, jež budou chtít prosadit své modely a pohonné jednotky AIP (který je nezávislý na přístupu vzduchu). Především pohon AIP u tchaj-wanských plavidel by mohl Čínu velmi znervóznět.


Zdroj: janes.com, newsweek.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace