Autor fotografie: Cpj2028, CC BY-SA 3.0 |Popisek: Ponorka Hai Shih
Tchaj-wan se k nelibosti Číny pustí již brzy do stavby první vlastní ponorky.
To je zpráva, která jistě nepotěší Čínu. Tchaj-wan oznámil, že zahájí stavbu první domácí diesel-elektrické ponorky před koncem listopadu. Plavidla budou vznikat v domácím ponorkovém programu známým jako Hai Ch’ang. O konstrukci plavidla se pak má postarat společnost CSBC, která je největším stavitelem plavidel na Tchaj-wanu.
Server Janes uvedl, že v plánu je postavit celkem 8 ponorek, první plavidlo má být zkompletováno v roce 2024, jeho zkoušky a zařazení do služby o rok později.
Tchaj-wan se v podstatě stále připravuje na možnou konfrontaci s Čínou, která jej považuje za svou odštěpeneckou provincii. Proto ostrov zbrojí, přičemž vojenský materiál dostává hlavně od svého amerického spojence. Jedná se například o 66 letounů F-16V za 8,1 miliard dolarů, což řadí tento kontrakt do kategorie největších zbrojních obchodů s ostrovem za poslední roky. Otázkou je pak pořízení letounů F-35 jako další fáze.
Dále posílí Tchaj-wan 18 těžkých torpéd MK-48 Mod6 s příslušenstvím za 180 milionů dolarů, který před několika měsíci posvětilo americké ministerstvo zahraničí. Právě vlastní ponorky mají pomoci Tchaj-wanu v odstrašení Číny a v prevenci možného ozbrojeného konfliktu.
Dlouhodobým plánem je za pomoci USA a dalších západních partnerů vybudovat v tomto smyslu v následujících letech funkční moderní ponorkovou flotilu pro Tchaj-wan, protože ten má akutní nedostatek ponorkového loďstva.
Nelze vyloučit, že určité nabídky na spolupráci při konstrukci a stavbě ponorek budou činit i Německo a Švédsko, jež budou chtít prosadit své modely a pohonné jednotky AIP (který je nezávislý na přístupu vzduchu). Především pohon AIP u tchaj-wanských plavidel by mohl Čínu velmi znervóznět.
Zdroj: janes.com, newsweek.com