Čínsko-pákistánský letoun JF-17 Block III pro Ukrajinu?

Čínsko-pákistánský letoun JF-17 Block III pro Ukrajinu?
Autor: flickr.com (public domain)|Popisek: JF-17 Block III
01 / 05 / 2020, 09:00

Na několika serverech - například defenseworld.net a milmag.pl - se objevila informace, že se Ukrajina zajímá o lehký víceúčelový bojový letoun JF-17 v nejnovější variantě Block III.

Zajímá se Ukrajina o nejnovější variantu letounu JF-17 Thunder? Není to vyloučené. Mnohé mohla naznačit návštěva delegace ukrajinských vzdušných sil aeronautického komplexu PAC KAMRA 6. března tohoto roku. Tam se právě smontovávají tyto bojové letouny.

A nevypadalo to rozhodně jen na zdvořilostní návštěvu, ale na jednání o možných podmínkách nákupu letounů JF-17 Block III. Pokud by tomu bylo skutečně tak, dávalo by to pro Ukrajinu smysl. Ukrajina hledá nástupce strojů Mig-29 a Su-27, jejichž modernizační potenciál skončil. 

Ostatně Ukrajina hledá nového dodavatele bojových letounů už od roku 2014, kdy proběhly jednání se společností SAAB o možných dodávkách letounů JAS 39 Gripen. Ve hře byl i stroj F-16, nicméně obě možnosti limitovala od začátku cena. 

To, že za zmíněnou návštěvou se může skrývat potenciální byznys, řekl serveru defenseworld.net nejmenovaný zdroj z ukrajinského obranného průmyslu. Zdroj serveru sdělil, že ukrajinské letecké síly hledají nového dodavatele bojového letounu, a to urgentně. Není tedy do budoucna vyloučeno, že se obě strany nakonec domluví na dodávkách letounu JF-17 Block III.

První let nejnovější verze čínsko-pákistánského letounu se uskutečnil v prosinci minulého roku. V letech 2020-2024 má být zařazeno do pákistánské služby 50 letounů, v současné chvíli země provozuje přes 100 strojů JF-17. Mezi hlavní upgrady patří především radiolokátor AESA (Active Electronically Scanned Array), větší míra použití kompozitních materiálů, infračervené senzory IRST nebo pilotní helmy HMDS s průhledovým displejem.

 

Zdroj: defenseworld.net, milmag.pl

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace