foto: Alert5 (CC BY-SA 4.0)/Čínský bombardér H-6K
Podle serveru Navy Recognition může čínský bombardér H-6J a hlavně protilodní střely YJ-12 představovat vážnou hrozbu americkým válečným plavidlům.
V červenci oznámilo čínské námořnictvo, že nasadilo svůj strategický bombardér H-6J, který je odvozený ze sovětského stroje Tu-16. H-6J je verzí bombardéru s delším doletem a vyšší kapacitou nákladu.
Psali jsme
Indové pokračují v posilování svých námořních kapacit, čehož je důkazem i letadlová loď INS Vikrant, která absolvovala první zkušební plavbu...
Server Navy Recognition uvedl, že právě tato varianta bombardéru může být hrozbou pro americká válečná plavidla, protože je stroj vyzbrojen protilodními raketami YJ-12. Tyto střely považuje americké námořnictvo za jedny z nejnebezpečnějších, které vyprodukoval čínský průmysl.
Raketa má dosah 400 km a je schopna se pohybovat rychlostí blížící se Machu 3. Střela může být vybavena konvenční nebo jadernou hlavicí o hmotnosti 500 kg. Raketa ,,operuje" navíc s vysokou přesností a může napáchat značné škody, proto ji americké námořnictvo nebere rozhodně na lehkou váhu a hodnotí střelu jako seriózní hrozbu.
Psali jsme
Ve vyostřeném pohraničním střetu mezi Čínou a Indií se prosazovaly zejména čínské lehké tanky Type 15. Na ty Indové neměli v podstatě...
Kromě toho čínské bombardéry a jejich zbraňový potenciál též USA v posledních několika letech znepokojují. V říjnu minulého roku vzbudilo poměrně značnou pozornost amatérské video, které mělo ukazovat přelet zřejmě verze čínského bombardéru H-6N, který mohl mít na trupu zavěšenou hypersonickou raketu DF-17. DF-17, která je ve službě od roku 2019, má podle vojenských expertů rovněž představovat vážnou hrozbu americkým válečným plavidům.
K výše řečenému je nutno dodat, že čínské námořnictvo stále nevybudovalo ,,Global Blue Sea Capability", tedy schopnost operovat globálně ve světových oceánech. Zatím je zaměřeno na oblasti sousedící s Jižní Koreou, Japonskem a dále na vymezení teritoria (a přírodních zdrojů) v Jihočínském moři.
Psali jsme
Americké námořnictvo a railgun. Kombinace, která jak se zdá, nakonec úspěšná zřejmě nebude. Server Popular Mechanics informoval, že US Navy již...
Je však patrné, že buduje schopnosti odpovídající původnímu názvu Číny, tedy ,,Země Středu", kdy se bude chtít etablovat jako hlavní, nebo jedna z hlavních politických, ekonomických a vojenských mocností světa.
Bombardér H6-J, tedy technologie odvozená z Tu-104, nepatří mezi hi-tech letouny, ale střela z něj odpálená mimo přímou viditelnost je jiná věc. Jak již SM informoval, i Cessna může být vyzbrojena nejmodernějšími technologiemi a napáchat neuvěřitelné škody. Není vhodné Čínu podceňovat, jen proto, že používá již téměř muzejní letouny, svou práci odvedou a jimi nesené střely mohou být ve spektru mnoha vývojových generací a systémů navedení.
Zdroj: Navy Recognition
Tagy