Čínský bombardér H-6J a rakety YJ-12 jako ,,zabiják" amerických válečných lodí?

Čínský bombardér H-6J a rakety YJ-12 jako ,,zabiják&quote; amerických válečných lodí?
Autor fotografie: Alert5 (CC BY-SA 4.0)|Popisek: Čínský bombardér H-6K
20 / 08 / 2021, 13:00

Podle serveru Navy Recognition může čínský bombardér H-6J a hlavně protilodní střely YJ-12 představovat vážnou hrozbu americkým válečným plavidlům.

V červenci oznámilo čínské námořnictvo, že nasadilo svůj strategický bombardér H-6J, který je odvozený ze sovětského stroje Tu-16. H-6J je verzí bombardéru s delším doletem a vyšší kapacitou nákladu.

Server Navy Recognition uvedl, že právě tato varianta bombardéru může být hrozbou pro americká válečná plavidla, protože je stroj vyzbrojen protilodními raketami YJ-12. Tyto střely považuje americké námořnictvo za jedny z nejnebezpečnějších, které vyprodukoval čínský průmysl.

Raketa má dosah 400 km a je schopna se pohybovat rychlostí blížící se Machu 3. Střela může být vybavena konvenční nebo jadernou hlavicí o hmotnosti 500 kg. Raketa ,,operuje" navíc s vysokou přesností a může napáchat značné škody, proto ji americké námořnictvo nebere rozhodně na lehkou váhu a hodnotí střelu jako seriózní hrozbu.

Kromě toho čínské bombardéry a jejich zbraňový potenciál též USA v posledních několika letech znepokojují. V říjnu minulého roku vzbudilo poměrně značnou pozornost amatérské video, které mělo ukazovat přelet zřejmě verze čínského bombardéru H-6N, který mohl mít na trupu zavěšenou hypersonickou raketu DF-17. DF-17, která je ve službě od roku 2019, má podle vojenských expertů rovněž představovat vážnou hrozbu americkým válečným plavidům.

K výše řečenému je nutno dodat, že čínské námořnictvo stále nevybudovalo ,,Global Blue Sea Capability", tedy schopnost operovat globálně ve světových oceánech. Zatím je zaměřeno na oblasti sousedící s Jižní Koreou, Japonskem a dále na vymezení teritoria (a přírodních zdrojů) v Jihočínském moři.

Je však patrné, že buduje schopnosti odpovídající původnímu názvu Číny, tedy ,,Země Středu", kdy se bude chtít etablovat jako hlavní, nebo jedna z hlavních politických, ekonomických a vojenských mocností světa.

Bombardér H6-J, tedy technologie odvozená z Tu-104, nepatří mezi hi-tech letouny, ale střela z něj odpálená mimo přímou viditelnost je jiná věc. Jak již SM informoval, i Cessna může být vyzbrojena nejmodernějšími technologiemi a napáchat neuvěřitelné škody. Není vhodné Čínu podceňovat, jen proto, že používá již téměř muzejní letouny, svou práci odvedou a jimi nesené střely mohou být ve spektru mnoha vývojových generací a systémů navedení.

 

Zdroj: Navy Recognition

Tagy článku