Čínský letoun J-20 bez kanónu?

Čínský letoun J-20 bez kanónu?
Autor: flickr.com (public domain)|Popisek: J-20
02 / 02 / 2019, 10:00

Vojenští odborníci i specializovaní novináři upozorňují na fakt, že dvoumotorový stíhací letoun 5. generace J-20 (,,Mocný drak") nemá kanón. A je možné, že ho ani mít nebude, aby ,,vynikly" jiné přednosti letounu.

Tyto úvahy nabírají na obrátkách od roku 2011, kdy J-20 absolvoval první let. Od té doby fotografie stroje jasně neprokázaly, že by měl mít letoun otvory pro kanón.

Například novinář Andreas Rupprecht potvrdil, že J-20 skutečně nemá kanón v lednovém čísle časopisu Combat Aircraft. Tento fakt zavdává myšlenku, jaká je výzbroj čínského letounu a k čemu vlastně bude používán. 

Na airshow v čínském městě Zhuhai v listopadu minulého roku se několik strojů ukázalo návštěvníkům a každý letoun nesl jednu raketu vzduch-vzduch PL-10 na krátkou vzdálenost v každé boční šachtě a čtyři rakety na dlouhou vzdálenost PL-15 v centrální šachtě.

Server Business Insider v této souvislosti uvedl, že vzhledem k tomu, že stíhači J-20 chybí kanón, nebude moci být účinně používán v leteckém souboji nablízko, protože jinak by byl poražen například i staršími americkými stíhači.

Fakt, že J-20 nebude ve vzduchu platný jako ,,dogfighter", připomíná i bývalý pilot F-22 a F-35B David Berke, který pro Business Insider řekl, že ,,Číňané poznali, že letecký souboj nablízko není úkol, pro něž byl J-20 postaven". Berke dodal, že Číňané se chtějí vyhnout souboji nablízko za každou cenu.

Fakt, že J-20 nemá kanón a nebude se chtít ,,angažovat" v soubojích nablízko, na druhou stranu neznamená, že nebude ve vzduchu platným. Jeho přednosti jsou někde jinde. Server Business Insider uvedl, že J-20 se svými schopnostmi stealth, senzory a raketami na dlouhou vzdálenost může představovat vážnou hrozbu například americkým tankerům, letounům včasné výstrahy (AWACS) a dalším podpůrným letadlům.

 

Zdroj: businessinsider.com, nationalinterest.org

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace