Čínský militantní admirál: Územní spor v Jihočínském moři se dá řešit potopením dvou amerických letadlových lodí

Čínský militantní admirál: Územní spor v Jihočínském moři se dá řešit potopením dvou amerických letadlových lodí
06 / 04 / 2019, 11:30

Čínský admirál Lou Yuan promluvil o tom, jak by se dal vyřešit chronický územní spor v Jihočínském moři.

Yuan , který v současné době zastává funkci zástupce šéfa čínské Akademie vojenských věd, jež funguje při Čínské lidové osvobozenecké armádě, a je znám jako ,,jestřáb" s militantními sklony, prohlásil na lednové vojensko-průmyslové konferenci, že Čína může vyřešit napětí panující nad sporným Jihočínským mořem potopením dvou amerických letadlových lodí.

Yuan, který mimo jiné podporuje invazi na Taiwan, na konferenci prohlásil, že to, čeho se USA nejvíce obávají, jsou ztráty na životech. ,,To, čeho se nejvíce Amerika bojí, jsou lidské ztráty," uvedl admirál. Dodal, že by potopení dvou amerických letadlových lodí stálo život okolo 10 000 námořníků a pak ,,bychom viděli, jak je Amerika vyděšená".

Yuan se také staví za podporu invaze na Taiwan, na nějž si Čína dělá trvalý nárok. Napětí stoupá poté, co ostrov chce postavit vlastní ponorky v rámci programu, na němž se zřejmě bude podílet i USA. Čínský admirál hrozí invazí, pokud US Navy použije Tchaj-wan jako svou námořní základnu.,,Pokud americké námořnictvo zůstane na Tchaj-wanu, pak je čas, aby tam Čínská lidová osvobozenecká armáda vysadila své jednotky k prosazení národní jednoty ostrova," řekl Yuan.

Současné vztahy Tchaj-wanu a Číny jsou v současné doně velmi vyhrocené. Ostrov provádí bojová cvičení a investuje větší finanční prostředky do armády a do již zmíněného ponorkového programu. Nedávno navíc odhalila nová mapová služba Google utajené protiletadlové raketové systémy Patriot na Tchaj-wanu v okrese Xindian, v jižní části Nového Taipeie.

 

Zdroj: nationalinterest.org

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.