Čínský stíhač 5. generace J-20 i jako dvoumístná bombardovací verze?

Čínský stíhač 5. generace J-20 i jako dvoumístná bombardovací verze?
Autor: flickr.com (public domain)|Popisek: J-20
20 / 01 / 2019, 14:30

Server defenseworld.net informoval o tom, že letoun J-20 Chengdu mohl být k dispozici rovněž jako dvoumístná verze s funkcemi bombardovacího stroje či letounu specializujícího se na elektronický boj.

Čínský stíhač J-20 jako dvoumístná verze s funkcemi bombardéru, ale i letoun pro elektronický boj? Tuto možnost nevylučují čínští vojenští experti. Server defenseworld.net uvedl, že Čína kromě jednomístné ,,klasické" stíhací verze může vytvořit i dvoumístnou variantu, která by sloužila jako specializovaný bombardér, ale i jako letoun pro elektronický boj. Server své tvrzení opírá o prohlášení čínské televize China Central Television (CCTV).

nepřehlédněte: Motory jako hlavní nedostatek. Může být čínský stíhač J-20 i přesto konkurencí pro F-35?

V březnu minulého roku prohlásil hlavní designer J-20 Yang Wei, že ,,bojová schopnost letounu bude stále vylepšována". To souvisí i s designem stroje 5. generace, který je v mnoha směrech uzpůsobitelný, což by potenciální modifikaci usnadnilo.

J-20

Čínský stíhač J-20 Chengdu

 

Na druhou stranu musíme vzít v potaz i fakt, že J-20 trápí technické problémy zejména s motory (stejně jako ruský Su-57). I když se čínští vládní činitelé i vojenští experti domnívají, že J-20 je tím letounem, který konečně srazí nadvládu amerického stíhače F-35 a zároveň ,,změní historii v asijsko-pacifickém regionu", může být toto tvrzení na hony vzdálené realitě.

psali jsme: Belgie na cestě k letounům F-35. USA schválily prodej stíhaček páté generace

USA také svého času zkoušely vytvořit bombardovací verzi stíhače F-22 s označením FB-22 jako stroj, který by byl schopný rychle proniknour do vzdušného prostoru nepřítele, aniž by byl pokud možno detekován. Nicméně projekt byl zrušen v roce 2006, protože USAF chtěla strategický bombardér a nikoliv taktický, který měl původně vzniknout.

 

Zdroj: defenseworld.net

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace