Čínský trumf v záloze: Třetí letadlová loď o výtlaku 85 000 tun i s elektromagnetickým katapultem

Čínský trumf v záloze: Třetí letadlová loď o výtlaku 85 000 tun i s elektromagnetickým katapultem
Autor fotografie: letadlová loď Liao-ning|Popisek: "Liaoning aircraft carrier Sept 2012" by Simon YANG Licensed under CC BY-SA 2.0 via Commons
27 / 04 / 2018, 11:15

Čína v ,,tichosti" plánuje stavbu další letadlové lodi, informuje server nationalinterest.org. Po letadlové lodi Liao-ning, jež byla zařazena do služby v roce 2012 jako první čínská letadlová loď, a druhé, která byla spuštěna na vodu minulý rok, by se tak jednalo o třetí čínskou letadlovou loď.

Není pochyb o tom, že čínská ekonomická moc roste. S ní ruku v ruce jde i ta vojenská, což dokládají některé ambiciózní plány. Jeden z nich je i stavba další letadlové lodi. Dlouhodobější představa Číny je taková, že by chtěla postavit celkem šest letadlových lodí.

psali jsme: Čína potvrdila stavbu druhé letadlové lodě

Server nationalinterest.org s odvoláním na magazín Kanwa Defense Review uvedl, že probíhají přípravy pro stavbu další letadlové lodi v Šanghaji, která by měla být větší než Liao-ning i druhá letadlová loď, která je zatím bezejmenná, ale spekuluje se o názvu Šan-tung. Server nationalinterest.org dále napsal, že nová letadlová loď bude možná vybavena i elektromagnetickým katapultem (EMALS), který čínská armáda již nějaký čas testuje. Elektromagnetický katapult, který nahradil parní, nyní funguje na americké letadlové lodi USS Gerald Ford a uvolnil by čínské letadlové lodi značnou část prostoru. 

O technických parametrech zatím toho zatím mnoho nevíme. Nová letadlová loď by měla mít výtlak zhruba 85 000 tun, délku asi 390 metrů, a na své palubě nést až 48 stíhačů, což je skoro dvojnásobek toho, co je schopná pojmout Liao-ning.

psali jsme: Video: Liaoning a dalších 50 čínských válečných lodí ukazuje svaly v Jihočínském moři

Stavba nové ,,námořní pýchy" by měla podle serveru nationalinterest.org začít okolo léta na šanghajském ostrově Changxing Island, kde už má ,,vyhrazeno" své místo. Na více konkrétních a hlavně ověřených informací si však budeme muset nějakou dobu ještě počkat.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie  - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

Zdroj: nationalinterest.org

Tagy článku