Čínský trumf v záloze: Věrní mariňáci pro boj s nenáviděným Tchaj-wanem

Čínský trumf v záloze: Věrní mariňáci pro boj s nenáviděným Tchaj-wanem
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Čínská námořní pěchota
06 / 11 / 2022, 13:00

Čína nejenže vyvíjí nové zbraňové prostředky, ale ,,v záloze" má také lidskou sílu, a to například v podobě vycvičených členů námořní pěchoty, kteří jsou připraveni jít do boje nejen s Tchaj-wanem.

Čína pracuje na nových zbraních, rozšiřuje také počty příslušníků svých ozbrojených sil včetně příslušníků námořní pěchoty. Když se řeknenámořní pěchota, většině lidí se zřejmě vybaví ta nejslavnější, tedy americká. Nicméně i v Číně má námořní pěchota poměrně dlouhou tradici, její členové platí za věrné a dobře vycvičené muže, kteří jsou ochotní jít bojovat nejen s Tchaj-wanem, na který si činí Peking dlouhodobé teritoriální nároky.

V poslední době jsme navíc byli svědky tenzí, které vyvolala nedávná návštěva americké předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové, kdy Čína reagovala značně podrážděně a iniciovala velké vojenské cvičení s ostrou municí. Následné návštěv různých senátorů již takovou reakci nevyvolaly, ale situaci rozhodně neuklidnily, a to ani plavba amerických bojových plavidel Tchajwanskou úžinou. Dá se to popsat jako ,,hra svalů".

Může se zdát, že čínští mariňáci jsou snadno přehlédnutelní, ale opak je pravdou. Jejich historie se začíná psát již rokem 1953, kdy byl sbor zformován z armádní 85. divize. Následně vznikají dvě námořní brigády, první v roce 1980, druhá o 18 let později. Obě pojaly 12 000 příslušníků námořní pěchoty a podílely se zejména na zásazích proti pirátům v Jihočínském moři a dalších úkolech.

V roce 2017 v rámci reorganizace čínské armády došlo k rozšíření námořní pěchoty tak, aby se skládala z více než 30 000 příslušníků v 6 brigádách. Ty jsou podpořeny vzdušně-výsadkovou brigádou a brigádou speciálních jednotek. Role brigád je nyní širší, stejně jako jejich akční rádius. V případě potřeby jsou nasaditelné v Tichém i Indickém oceánu. Vybavení brigád je věnována poměrně velká pozornost, na druhé straně není dokonalá a na ,,zlepšení" se pracuje.

Brigáda má k dispozici dva obojživelné mechanizované prapory, každý vybavený 56 obojživelnými obrněnými vozidly ZBD-05, které mohou ,,plavat" z výsadkové lodě na břeh rychlostí 18 mil za hodinu, což je v přepočtu 28,9 km/h. Pro srovnání: americké obojživelné výsadkové vozidlo může ,,plavat" rychlostí jen 8 mil za hodinu, tedy 12,8 km/h. Čínská vozidla ZBD-05, jež pojmou celkem 8 mariňáků, jsou vybavena rychlopalným kanonem ZPT-99  ráže 30 mm a dvěma protitankovými raketami HJ-73C.

Každý prapor má v rámci brigády také palebnou podporu, průzkumnou četu, technické a další zázemí. Pro bojovou podporu má každá brigáda rovněž k dispozici dělostřelecký prapor vybavený 18 obojživelnými houfnicemi PLZ-05A, vzdušně-výsadkový či průzkumný prapor. Na druhé straně, jak už jsme shora uvedli, není výbava brigád standardizována, a jednotkám chybí některé důležité prvky výzbroje, jako například dostatek obrněných vozidel, další podpůrná síla a jiné.

Příslušníky čínské námořní pěchoty může teoreticky Peking využít k diverzním akcím v možném konfliktu s ,,neposlušným" Tchaj-wanem", kde by mohli sehrát jednu z klíčových úloh a připravit terén pro samotnou invazi. Otázka ovšem je, jestli k ní vůbec dojde. Čína dala najevo, že by vojensky zasáhla jen v případě, pokud by Tchaj-wan vyhlásil jednostranně nezávislost. Existuje však na druhé straně možnost připojení ostrova k pevninské Číně, pokud by v budoucnu zvítězil ve volbách opoziční Kuomintang.

Peking se snaží Tchaj-wan podmanit ekonomicky a ne ho zničit vojensky. Tím by nic nezískal. I Tchaj-wan má na kontinentální Číně rozsáhlé investice, takže ani v jeho zájmu není eskalace napětí vedoucí k ozbrojenému konfliktu, ale z principu bude Čínu do určité míry provokovat.

Čínská námořní pěchota, ač má své nepopiratelné rezervy, představuje dobře vycvičený a organizovaný útvar, který je možné použít v celé škále úkolů včetně diverzních misí na rozmanitých místech tam, kde to aktuálně vyžadují zájmy Pekingu. Námořní pěchota bude samozřejmě v případě vydání rozkazu připravena plnit úkoly na Tchaj-wanu, ale nyní se zdá, že pro Peking a tím pádem i pro mariňáky bude prioritnější hájení teritoriálních zájmů v Jihočínském moři.


Zdroj: 19fortyfive.com

Tagy článku

-->