Čínský zabiják amerických letadlových lodí - raketa DF-26

Čínský zabiják amerických letadlových lodí - raketa DF-26
Autor: screenshot Youtube
19 / 09 / 2018, 11:00

Čína v současné době už disponuje raketou DF-26, která má ničivou sílu.

V květnu minulého roku proběhly zahraničními médii spekulace, zda Čína opravdu otestovala ve vodách blízko Korejského poloostrova raketu DF-26. Peking totiž neprozradil tehdy žádné technické detaily o zbrani, která procházely zkouškami.

psali jsme: Asijské závody v raketovém zbrojení. Kdo proti komu?

Ať už tak či onak, raketa DF-26 (Dongfeng-26) už tvoří součást armády od dubna, což potvrdilo čínské ministerstvo obrany. A měl by se Západ rakety obávat? Podle čínských vojenských činitelů představuje DF-26 novou generaci rakety středního a dlouhého doletu, která byla kompletně vyrobena Čínou. Je schopná nést jak konvenční, tak jadernou hlavici, provádět rychlé jaderné protiútoky. Raketa dokáže zasáhnout cíle na zemi, tak na moři.

V praxi ,,umí" DF-26 zničit střední či velké plavidlo na moři, to znamená i letadlovou loď, na něž by se mohla stát ,,specialistou".

Do rakety byly zabudovány technologie, které pomáhají zvýšit využití DF-26 a zlepšují její integraci a informatizaci. Raketa má dosah 3 000 - 4 000 kilometrů a může nést 1 200 - 1 800 kilogramů jaderné či konvenční hlavice. Podle Pekingu však DF-26 nemá sloužit pro útočné účely, ale naopak pro ,,sebeobrannou jadernou strategii". Jinými slovy to znamená, že v případě možného válečného konfliktu ji Čína nevypustí jako první.

psali jsme: Nová americká ponorka na KLDR. US Navy staví nejmodernější plavidlo s odstrašujícím arzenálem

Vzhledem k tomu, že Čína podle některých médií koncem minulého roku provedla rakety DF-17 nesoucí hypersonický kluzák namísto klasické bojové hlavice, má k dispozici raketu DF-21, DF-41a nyní DF-26, jakož i další rakety, může se z Číny brzy stát raketová velmoc konkurující USA.

 

Zdroj: nationalinterest.org

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace