Cizí peří Janě Černochové sluší. Sebevědomé bilancování druhého roku na obraně budí spíše rozpaky

Cizí peří Janě Černochové sluší. Sebevědomé bilancování druhého roku na obraně budí spíše rozpaky
Autor fotografie: Jan Schejbal, Ministerstvo obrany, Public domain|Popisek: Ministryně obrany Jana Černochová
13 / 12 / 2023, 13:15

Jana Černochová včera na tiskové konferenci hodnotila své dva roky na obraně. Za hlavní dosažené cíle v letošním roce označila navýšení obranného rozpočtu na 2 % HDP a rozhodnutí pořídit letouny F-35. Pochlubila se ale také cizím peřím, když řekla, že dochází k posílení protivzdušné obrany. Bohužel nedochází. A nejen to.

Navýšení obranného rozpočtu nebylo jen věcí ministerstva obrany nebo Jany Černochové osobně. Jde o před mnoha lety Českou republikou přijatý závazek vůči NATO, který si napsala vláda Petra Fialy do svého programového prohlášení, a jehož realizaci pod dojmem ruského útoku proti Ukrajině (obecně zcela správně) o rok uspíšila. Podporu navýšení obranných výdajů vyslovila také převážná část opozice, ale je velmi zřetelné a je třeba to vnímat, že minimálně částí veřejnosti je toto rozpočtové opatření přijímáno v současné ekonomické situaci velmi chladně. Vláda v rámci konsolidačního balíčku přistupuje k různým zvyšováním daní a poplatků, rozpočty ostatních rezortů, které jsou rovněž označované za priority, v rámci úspor klesají, případně jsou navyšovány jen nepatrně - ale rozpočet obrany vzrostl raketově. "Nedostali jsme žádné finanční prostředky navíc, dostali jsme pouze prostředky, které jsme měli dostat dávno," řekla k tomu Jana Černochová.

A ano, má pravdu. Možná by ale tématu slušelo více pokory, více pochopení pro situaci ostatních rezortů. A nakládání s těmito prostředky více transparentnosti a předvídatelnosti. Minimálně proto, aby bylo zřejmé, že tyto peníze jsou vynakládány skutečně a beze zbytku účelně ve prospěch obranyschopnosti státu. Nekomentované a nevysvětlované akvizice jako napřímo zadávaná zakázka na bojová vozidla pro speciální síly, u které musel první náměstek Jany Černochové František Šulc podepsat čestné prohlášení, že se rozhodování z důvodů podjatosti kvůli svým předešlým podnikatelským aktivitám neúčastnil. Zejména v ekonomicky těžkých dobách a současně v situaci obrovského nárůstu prostředků, kterými disponuje, je zcela zásadní, aby MO jednalo a komunikovalo maximálně transparentně a otevřeně. Místo toho na dotazy odpovídá jen vybraným médiím; ostatním nezbývá než formálně postupovat podle zákona č. 106.

"Zajistili jsme ochranu vzdušného prostoru České republiky na desítky let dopředu," opakovala ministryně Černochová mantru, kterou ministerstvo používá ve spojení s letouny F-35 od první chvíle, kdy úvahy o strojích 5. generace zazněly veřejně. Jakoby se opravdu měl vývoj, který neustále zrychluje, prakticky zastavit. Ohlédneme-li se o třicet nebo padesát let zpět a podíváme-li se, jakými letouny a jakými schopnostmi letectvo disponovalo tehdy, a srovnáme-li to s dnešním stavem, je vskutku zodpovědné tvrdit, že se stejným strojem budeme mít schopnosti požadované a standardní i za padesát let? "V rekordním čase jednoho roku jsme dojednali a uzavřeli smlouvu na pořízení 246 kusů bojových vozidel pěchoty CV90," uvedla dále ministryně obrany, aniž by ale připomněla, na základě čeho se vlastně vláda pro tento nákup rozhodla.

F-35

Nebylo provedeno žádné srovnání s jinými nabídkami. Od stolu bylo rozhodnuto o produktu švédské firmy BAE Systems-Hägglunds, a zejména proto je také dnes zakázka posuzována Úřadem pro hospodářskou soutěž, a náčelník generálního štábu Řehka poslancům výboru pro obranu řekl, že případné zastavení nákupu by byl pro armádu "skutečně velký problém" – pokud by nastal, odpovědnost by jednoznačně ležela na bedrech ministerstva a potažmo vlády. A otazníky se neustále vznášejí o reálné míře zapojení českého obranného průmyslu do této zakázky, jejíž hodnota může přesáhnout 70 miliard korun.

Jana Černochová připomněla dar čtrnácti tanků Leopard 2A4 v rámci tzv. kruhové výměny - náhradou za techniku, kterou Česká republika podpořila Ukrajinu a na téma další modernizace tankového vojska řekla: "Zahájili jsme vyjednávání s Německem a dalšími zeměmi o společném postupu, nákupu, výrobě nejmodernějších tanků (Leopard) 2A8, a ta jednání intenzívně probíhají a pevně věřím, že někdy z kraje příští roku vás budu moci seznámit s výsledky tohoto jednání." Hovořila také o zavádění dvanácti vrtulníků systému H-1, které byly pořízeny v roce 2019, a zmínila dar dalších osmi kusů, které Česká republika obdrží od Spojených států amerických. V oblasti výzbroje vzdušných sil také MO jedná o pořízení dvou středních transportních letounů.

Leopard 2A7+

Jde o letouny Embraer C-390, a ministryně Černochová se pozastavila u jejich schopnosti hašení požárů ze vzduchu, přičemž poněkud zvláštně zmínila hašení pomocí bambivaků, což je ovšem prostředek využitelný toliko vrtulníky. Doslova řekla: "Určitě víte, že ta potřeba velkého letounu s velkou platformou, bambivakem, na hašení požárů, bohužel, i v podmínkách České republiky se stává aktuální," s odkazem na loňský požár v Českém Švýcarsku.

"Urychlujeme nákupy munice, ručních zbraní nebo těžké přepravní techniky. Posilujeme protivzdušnou obranu," řekla ministryně ve své prezentaci dále, a zde je třeba se zastavit. O potřebě efektivní pozemní protivzdušné obrany se lze přesvědčit nejen na Ukrajině, v Izraeli, na Náhorním Karabachu a jinde. Ale čím za poslední dva roky přispělo Ministerstvo obrany pod vedením Jany Černochové k jejímu posílení? Smlouvu na pořízení čtyř baterií kompletů SPYDER podepsal, stejně jako smlouvu na mobilní radary, ministr Lubomír Metnar; stejně tak v době jeho působení byly pořízené manpady RBS-70 NG. Od té doby se stalo leda to, že personálními zásahy ve vedení VTÚ zřejmě Jana Černochová zkomplikovala proces zavádění radarů do výzbroje armády, a v říjnu vláda schválila pořízení 48 střel I-Derby Long Range.

SPYDER indického letectva odpaluje střelu DERBY

Představená nedokončená Koncepce výstavby AČR 2035 ale neobsahuje v oblasti PVO prakticky vůbec nic. Nehovoří se ani o navýšení počtu baterií SPYDER, ani o mobilní PVO k podpoře manévrujících jednotek, ani o protidronové obraně, jejíž význam podtrhuje průběh bojů na Ukrajině, ale navíc má dojít k odkladu získání schopnosti C-RAM (obrana proti raketám, dělostřelecké a minometné munici) oproti KVAČR 2030 o osm let. "Posilujeme protivzdušnou obranu"? Bohužel neposilujeme. A zcela pominout nelze ani přístup Jany Černochové k personálním otázkám. Na začátku roku v podivné kauze odvolala náčelníka Vojenské policie, kterého o několik měsíců dříve sama do funkce prosadila. Před pár dny odvolala ředitele VOP CZ Marka Špoka, které loni znovu uvedla do funkce bez výběrového řízení; bez výběrového řízení jmenovala také nového šéfa Vojenských lázeňských a rekreačních zařízení. A když bilancujeme, nelze nepřipomenout ani střet ministryně se samotným náčelníkem generálního štábu, který málem skončil jeho rezignací.

Hodnocení dvou let Jany Černochové na obraně je diskutabilní. Ocenění zaslouží nepochybně za energii, kterou směřuje k podpoře bránící se Ukrajiny, jakkoli v poslední době tato energie nejen v České republice poněkud z řady důvodů uvadá. Podtrhovat například projekty, jako je čištění území od min nebo likvidaci ekologických škod, je v situaci, kdy Ukrajina stále čelí existenční hrozbě a potřebujeme především munici a další přímou vojenskou podporu, poněkud nadbytečné. S podporou Ukrajiny souvisejí dva významné dary: čtrnáct Leopardů 2A4 a osm vrtulníků H-1, díky za to. Ale jinak jde především o realizaci dřívějších smluv (H-1, SPYDER, MADR, TITUS, zanedlouho CAESAR, a další); a u nových zakázek podepsaných či vyjednávaných již v éře Jany Černochové lze spatřovat příliš mnoho zvláštních míst (LÚV, SOV), stížností (BVP) a nejasností (univerzální platforma pro ženijní vojsko). Reálně armáda nového „železa“ do ruky během oněch dvou let mnoho nedostala, a bude muset zásadním způsobem začít investovat do personálu, bez kterého nebude schopna pořizované moderní technologie (nejen letouny F-35) efektivně nasazovat.

Zdroj: Tisková konference ministryně obrany 12.12.2023, Ministerstvo obrany

Tagy článku