CNN: Turecko přece jen dostane ,,své" F-35

CNN: Turecko přece jen dostane ,,své&quote; F-35
Popisek: F-35
21 / 06 / 2018, 10:00

Rychlý zvrat má podle CNN ,,příběh" Erdoganových letounů F-35. Poté, co Senát zablokoval dodávku prvních letounů Turecku (Security magazín informoval), má podle CNN Erdoganův režim přesto letouny dostat. Dnes má proběhnout slavnostní ceremonie v texaském Fort Worth předání prvních letounů 5. generace, potvrdil Pentagon. Informaci také přinesl turecký deník Hürriyet.

Ještě před několika dny to vypadalo, že Turecko F-35 nedostane, protože Senát svým rozhodnutím zablokoval jejich dodávku. Skupina amerických zákonodárců tlačila i na ministra obrany Jamese Mattise, aby k dodávce F-35 nedošlo. Ten však s jejich iniciativou nesouhlasil a vyvíjel iniciativu, aby výnos (zákon) o zablokování dodávky F-35 nedostal finální podobu a nemusel být tak podepsán prezidentem.

psali jsme: Erdoganův sen o letounech F-35 se rozplynul. Americký Senát zablokoval jejich prodej do Turecka

Mluvčí Pentagonu Mike Andrews potvrdil CNN, že Lockheed Martin uspořádá slavnostní ceremonii ve Fort Worthu pro Turecko, kde vyrolují dvě F-35, které se posléze přesunou na Lukeovu leteckou základnu v Arizoně a pak do Turecka.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu potvrdil, že i když zde byly snahy zrušit či pozdržet dodávku letounů ze strany USA, Turecko dostane dnes dvě F-35.

Jde tedy o poměrně rychlý zvrat, protože to vypadalo, že Turecko nakonec F-35 přece jen nedostane. Turecko

psali jsme: Turecký sen o F-35 se rozplývá. Američtí zákonodárci chtějí zakázat možný prodej stíhaček páté generace ,,nepřátelskému a násilnickému" Turecku

stejně jako dalších 11 států participovalo na společném projektu (progamu) F-35. Çavuşoğlu odmítl , že by nákup ruských protivzdušných systémů S-400, proti kterému se rezolutně postavily USA, mělo bránit dodávce F-35. Podle něho se jedná o úplně jinou záležitost, která nemá být spojována.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

Zdroj: CNN, hurriyetdailynews.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.