Co přinesl letošní IDET 2019?

Co přinesl letošní IDET 2019?
15 / 06 / 2019, 14:30

Ve dnech 29.5.-31.5. 2019 proběhl na výstavních plochách brněnského Výstaviště již 15. ročník tradičního veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET 2019. Více než 400 firem, českých i zahraničních na této významné akci představilo své produkty či novinky, které bylo možné vidět na veletrhu vůbec poprvé. Neméně důležitými však byly i další přidružené akce - 19. ročník mezinárodního veletrhu požární techniky a služeb PYROS a 10. mezinárodní veletrh bezpečnostní techniky a služeb ISET. Na letošní IDET zavítala i naše nejvyšší politická reprezentace v čele s premiérem Andrejem Babišem či ministrem obrany Lubomírem Metnarem.

Brněnské Výstaviště hostilo již 15. ročník veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET 2019. Více než 400 firem, jak českých, tak zahraničních se sjelo na výstavní plochy, které byly letos rozlohou rekordní. O IDET je pak stále větší zájem ze strany vystavovatelů, kteří berou prestižní událost v Brně stále vážněji. IDET se pak těší podpoře českých politických i vojenských špiček, což potvrzuje i prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR (AOBP ČR) Jiří Hynek, který se sám zůčastnil během tří dnů veletrhu několika významných akcí.

Letos zaujala silná zahraniční účast vystavovatelů. Laická i odborná veřejnost tak měla možnost vidět prezentaci amerického leteckého gigantu Lockheed Martin, brazilského Embraeru, německé společnosti Mehler Vario System, švédského SAABu, izraelské firmy IAI a mnohých dalších světových značek. Na akci se pak sešli všichni výrobci bojových vozidel pěchoty, kteří se ucházejí o největší armádní zakázku -  BAE Systems (CV-90), General Dynamics European Land Systems (ASCOD) a dvě německé společnosti PSM (Puma) a Rheinmetall Landsysteme (Lynx).

Český průmysl pak zastupovaly firmy jako Česká zbrojovka Uherský Brod, holding Czechoslovak Group, EVPÚ Defence, LOM Praha, Sellier&Bellot, Zetor Enginnering, Liaz, První brněnská strojírna Velká Bíteš (PBS), Agados a další. Své expozice měly na této akci i ministerstvo obrany a Armáda ČR, Hasičský záchranný sbor ČR či Vězeňská služba ČR.

Security magazín pak poprvé představil na této významné akci svou debatní kavárnu, v níž se otevřeně hovořilo o aktuálních problémech i potřebách českého průmyslu, armádních zakázkách a dalších tématech. Diskusí se například zúčastnil prezident AOBP ČR Jiří Hynek, ředitel Vojenského technického ústavu (VTÚ) Jiří Protiva, bývalý poslanec Bohuslav Chalupa, šéf bezpečnostního sněmovního výboru Radek Koten a mnozí další.

A co bylo k vidění na letošním IDETU?

Svou premiéru si odbyl na IDETu 2019 první český víceúčelový radar pro detekci a sledování pozemních a nízkoletících cílů, jako jsou drony a UAV. Za vývojem systému stojí pardubická firma RETIA spadající do holdingu Czechoslovak Group. Radar je vhodný pro detekci dronů či UAV, pro ochranu perimetru a významných objektů. ReGUARD je schopen zachytit malý komerční dron již ve vzdálenosti 6 km od případného cíle, což při průměrné rychlosti těchto objektů umožní ostraze objektu získat cenných 15 minut na případnou reakci.

Společnost EXCALIBUR ARMY rovněž z holdingu Czechoslovak Group ve výstavní premiéře představila například nové mostní vozidlo AM-70 EX na podvozku Tatra Force 8x8 nebo nové obrněné vozidlo Patriot II 4x4 rovněž na podvozku Tatra. Šternberská firma ukázala také modernizovanou kolovou houfnici DANA M2 a čerstvou novinku v podobě vyprošťovacího a odsunového automobilu TREVA. EXCALIBUR ARMY ve spolupráci se svým dlouholetým partnerem, společností General Dynamics European Land Systems, a dalšími firmami holdingu CSG, na IDETu vystavila i novou mostní pontonovou soupravu IRB na podvozku Tatra Force 8x8 společně s motorovým člunem Birdon BEB. K vidění bylo také unikátní obojživelné pontonové vozidlo M3.

K vidění byla i vojenská valníková verze osvědčené modelové řady Tatra Force s podvozkem 6x6 a speciální přívěs vycházející z tatrovácké koncepce podvozku. TATRA TRUCKS představila vojenskou verzi obrněného vozidla TITUS 6x6, jenž vnikl ve spolupráci kopřivnické společnosti a francouzského výrobce Nexter Systems.

Ze zmínku stojí i ocenění Zlatý IDET, které bylo uděleno bojovému vozidlu LRPV Gepard. Odborná porota ocenila zejména konstrukční kvality i schopnosti a výkony vozu. Bojové vozidlo LRPV Gepard je výsledkem spolupráce plzeňské společnosti DAJBYCH, dále firem TATRA DEFENCE VEHICLE (TDV) a EXCALIBUR ARMY (EA) patřících do holdingu CSG a také společnosti OPTOKON. Pro konstrukci vozidla Gepard čeští vývojáři ze zmíněných firem použili osvědčený podvozek Toyota Land Cruiser řady 70, přičemž vytvořili stroj určený pro speciální a výsadkové jednotky, který má potenciál nahradit dosluhující vozy Land Rover Defender 130 Kajman, jež jsou ve výzbroji Armády České republiky.

Firma BIRD Aerosystems, která zde ve spolupráci s holdingem Czechoslovak Group představila pokročilý systém proti řízeným střelám s názvem POD. Jedná se o unikátní systém, který je navržen pro ochranu strategické přepravy, kde jsou na palubě letounů či vrtulníků důležití političtí činitelé, například prezidenti. Systém je už provozován několika státy včetně leteckých sil České republiky.

Společnost LIAZ se prezentovala víceúčelovým bezpilotním vrtulníkem SkySpotter, který měl svou světovou premiéru na veletrhu Future Forces Forum loni. Stroj je určen pro monitorování podpovrchových struktur, podzemních vodních rezervoárů, umožňuje monitoring úrovně radiace, nebo chemického zamoření. Konstrukce umožňuje nasazení UAV jak za denních světelných podmínek, tak v noci.

skyspotter

Na IDET 2019 také zavítala slovenská společnost Zetor Engineering, která v premiéře představila obrněné taktické vozidlo nové generace ZETOR GERLACH 4x4. V Brně bylo navíc poprvé k vidění v nové bojové verzi s dálkově ovládaným zbraňovým systémem pro kulometnou palbu.

Na veletrhu nechyběla ani První brněnská strojírna Velká Bíteš (PBS), jejíž prezentace vzbudila širokou pozornost. Společnost PBS, která je v současné době špičkou v oboru leteckého průmyslu, představila na brněnském IDETu své produkty, které se hlavně týkají leteckého průmyslu. Jde především o vývoj pomocných energetických jednotek jako například Safír 5K, které slouží k předletové přípravě, či klimatizačních jednotek do letounů. Pomocné energetické jednotky Safír 5k byly například montovány do letounů L-610.

Přítomnost amerického Lockheedu Martin na brněnském veletrhu je pak nutno vnímat jako zahájení diskuse o nových stíhacích letounech, protože smlouva na pronájem letounů JAS-39 Gripen končí v roce 2027. Vzhledem k faktu, že letouny F-16 má ve výzbroji Polsko a pořizuje je také Slovensko, bude důležitá další seriozní debata politických a armádních špiček o další budoucnosti našeho stíhacího letectva.

Zaujala i prezentace společnosti GDELS, která stojí za vývojem BVP ASCOD 2. Ten byl na IDETu rovněž představen v nejnovější verzi, která může být vybavena jak osádkovou, tak bezosádkovou věží. GDELS se v prezentaci zaměřil také na představení mostního systému Cobra na podvozku ASCOD 2.

ascod 2

Souběžně s těmito prezentacemi pak proběhla zajímavá konference s názvem Pyromeeting, která se konala mimo výstavní plochy IDETu. Na Pyromeetingu se rozproudila živá debata o problému nanejvýš aktuálním, a tím je změna klimatu. Konference se zúčastnili například ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta, vědecký tajemník Českého hydrometeorologického ústavu Jan Pretel či generální ředitel HZS ČR genmjr. Drahoslav Ryba, který konferenci také zahájil.

Unikátní byl letošní IDET I v tom, že poprvé hostil finále soutěže NATO Innovation Challenge. V ní se utkaly sedm týmů – pět z USA, jeden z Velké Británie a jeden z Německa. Týmy se zabývaly tím, jak se proti elektromagnetickému impulsu bránit anebo jakým způsobem postupovat, když dojde k poškození zařízení elektromagnetickým pulsem. Z verdiktu poroty a vítězství v soutěži se osobně v Brně radoval zástupce týmu Electronics Service z Great Mills z amerického státu Maryland. ,,Elektromagnetický puls je právem v centru pozornosti Armády České republiky a ostatních aliančních armád NATO nejen pro svou citlivost např. v oblasti kyberbezpečnosti, ale i pro svůj zásadní vliv na každodenní chod běžného života v civilním sektoru,“ říká Kristina Soukupová, prezidentka neziskového ústavu DefSec Innovation Hub Praha, který soutěž poprvé organizuje v České republice ve spolupráci s vojenským velitelstvím NATO v Norfolku a jeho Inovačním hubem.

Kromě představování nejnovějších produktů z dílen českých i světových zbrojovek se IDET 2019 stal polem debat ohledně budoucnosti českého obranného průmyslu. Prezident AOBP Hynek zdůraznil, že jsou klíčové investice do domácího obranného průmyslu a stát a jeho ozbrojené síly nemohou spoléhat na zahraniční dodavatele. Podle Hynka je iluzí, že není třeba po konci studené války do obrany investovat. Je tomu přesně naopak. Jako další zásadní téma byly akcentovány armádní zakázky, z nichž nejdůležitější je jistě tendr na nákup 210 nových BVP. Ministr obrany Lubomír Metnar, který na IDET 2019 také zavítal, sice prohlásil, že mu jde o transparentnost tendru, nicméně na druhé straně nedokázal rozptýlit kritiku, která v poslední době směřuje zejména na Vojenský opravárenský podnik (VOP CZ), který má být hlavním integrátorem zakázky za 53 miliard.

Celkově byl 15. ročník tradičního veletrhu IDET úspěšný. Tento rok se představilo mnoho novinek vůbec poprvé, byly rozšířeny výstavní plochy a akce se zúčastnilo více než 400 firem, ze své většiny zahraničních. Nezbývá než doufat, že podobně úspěšný bude i příští IDET, který proběhne v roce 2021.

 

 

 

 

Tagy článku