Autor fotografie: The U.S. National Archives / Picryl|Popisek: Mikrovlný systém (ilustrační foto)
Současná zkušenost z bojiště na Ukrajině ukazuje na skutečnost, že budoucí pozemní i námořní konflikty se pravděpodobně budou odvíjet od technologie dronů a zbraňových systémů určených pro jejich likvidaci. Amerika vedle laserového děla vyvíjí technologii soustředěných mikrovlnných paprsků.
Americké námořnictvo začátkem měsíce dubna ohlásilo vývoj prototypu mikrovlnné energetické zbraně, s jehož testováním by se mělo začít do konce roku 2026. Vysoce výkonný mikrovlnný zbraňový systém by měl být určen především pro ničení vzdušných hrozeb v podobě řízených střel, balistických raket, ale především také UAV. Technologie mikrovln se v radarových zařízeních začala používat již za druhé světové války. Nové zbraňové systémy by měly fungovat na základě soustředěného výboje mikrovln, které poškodí elektronické součástky objektu.
Zprávy přicházejí v souvislosti s debatou amerického námořnictva o nutnosti modifikovat zbraňové systémy svých plavidel v souvislosti s operací Prosperity Guardian v oblasti Rudého moře. Americká plavidla se vedle britských potýkají s množstvím útoků hútijských dronů a náklady na odvracení této hrozby jsou neúměrně vysoké. Proti nepříliš drahým UAV, ale i dalším zbraním radikální islamistické skupiny, je často nutné používat mnohem dražší přesně mířené střely schopné zneškodnit nepřátelský objekt v dostatečné vzdálenosti od plavidla. Americká armáda v této souvislosti přemýšlí také nad dronů do vybavení svých plavidel, které by sloužily přímo pro odvracení tohoto druhu hrozeb.
Právě v souvislosti s hútijskými útoky za pomocí UAV Velká Británie na konci ledna ohlásila dokončení úspěšných testů svého laserového děla DragonFire. Tato vysoce energetická zbraň fungující na principu soustředěného laserového paprsku dokáže zničit menší vzdušné hrozby na základě jednoho výboje v nákladech pohybujících se okolo 10 liber (asi 290 Kč). Dělo DragonFire by se mělo v budoucnu stát součástí vybavení nové třídy torpédoborců Typu 83, které budou společně s novými zbraňovými systémy zařazeny do vybavení námořnictva přibližně do deseti let.
Podobně také jedním z hlavních očekávaných přínosů mikrovlnných zbraní by měla být nízká provozní cena, ale oproti laserovým dělům také schopnost zasáhnout více cílů najednou. To je dáno samotnou povahou mikrovlnného paprsku, který je rozptýlený a díky tomu může působit na více objektů současně. Zbraň by se proto mohla ukázat jako velmi vhodná pro ničení rojů dronů, které se ukazují být obrovskou hrozbou budoucích válečných konfliktů. Právě tuto technologii nyní velmi intenzivně vyvíjí Čína.
Vědci také předpokládají, že oproti laseru bude mít mikrovlnný výboj velký dosah, nebude příliš ovlivňován podmínkami prostředí a kvůli vysoké rychlosti vln bude schopen reagovat velmi pohotově. Mikrovlnná zbraň je americkým námořnictvem v rámci programu REDCAT vyvíjena přibližně od roku 2023. Námořnictvo tak od systémů očekává, že se stanou novou účinnou zbraní určenou pro blízkou obranu před raketami, drony a případně také malými loděmi. Kromě ničení elektroniky by měla být mikrovlnná technologie schopna fungovat třeba také i jako rušící stanice.