Likvidátor života. Ruský raketomet TOS-1A rozklepává nepřátelům kolena

Likvidátor života. Ruský raketomet TOS-1A rozklepává nepřátelům kolena
Popisek: TOS-1A
19 / 10 / 2019, 15:00

O této zbrani se v médiích příliš nehovoří, nicméně se jedná o velmi efektivní prostředek, který je určen k ničení nepřátel v opevněních, volném prostranství či lehkých obrněných vozidlech. S trochou nadsázky se dá říci, že v nepřátelích vyvolává strach, podobně jako kdysi husitský chorál.

Rusko má ve výzbroji mobilní raketový systém TOS-1A, o němž oficiální místa raději mlčí, o to ničivější účinek však dokáže tento systém vyvolat. Raketomet byl poprvé ostře vyzkoušen na konci 80. let v neúspěšné  válce v Afghánistánu,  nicméně veřejnost jej měla možnost vidět až v roce 1999, kdy byla zbraň představena v Omsku.

tos

                                                   Raketomet TOS-1A (Vitaliy Ragulin CC BY-SA 3.0) verze 24 raket

Raketomet je postaven na osvědčeném podvozku legendárního tanku T-72, na němž je instalováno odpalovací zařízení pro 30 raket ráže 220 mm a termobarickou hlavicí o hmotnosti 100 kg. Výbuch, respektive tlaková vlna má velkou ničivou sílu a vysokou účinnost zejména proti nepřátelské síle nacházející se se v opevněních, volném prostranství, účinná je také proti lehkým obrněným vozidlům. S nadsázkou řečeno, raketový systém nemilosrdně ničí v dosahu vše, co se mu postaví do cesty, protože TOS může zničit až 8 budov najednou a navíc způsobuje devastující škody na 1 kilometru čtverečním. Ničivá síla je dána uvolněním oblaku hořlavého aerosolu do vzduchu při použití termobarické rakety. Následuje vznícení aerosolu a ,,doprovodná"  devastující tlaková vlna. Efekt této zbraně je podle experta Lukáše Visingra do jisté míry psychologický. 

Termobarické zbraně se těší ve výzbroji ruské armády vysoké populaitě. Země se chlubí Otcem všech bomb (FOAB - Father of All Bombs) nejsilnější nejadernou bombou na světě poprvé testovanou v roce 2007.

Za vývojem raketometu stojí společnost Omsktransmash. Raketový systém o hmotnosti 45,3 t je 9,5 m dlouhé, 3,6 m široké a jeho posádku tvoří 3 muži. TOS-1 pohání dieselový motor V-84 o výkonu 630 kw (840 koňských sil). Operační dosah systému, který může vyvinout rychlost až 60 km/h, je 550 km. Zbraň je schopná vystřelit na cíl 30 raket za 15 sekund a dosah zbraně činí 500–3 500 m.

V roce 2001 byla pak vyvinut TOS-1A Solncepjok s větším palebným rozsahem 6 000 m a vylepšeným balistickým počítačem. Počet hlavní byl snížen z 30 na 24.

Co se týče nasazení systému, kromě již zmíněného Afghánistánu, kdy si odbyl premiéru v pandžšírském údolí, bojoval například i v druhé čečenské válce, která začala v roce 1999, raketomet našel rovněž uplatnění v zamrzlém konfliktu na východní Ukrajině, kde jej používají rebelové. Systém byl nasazen v Iráku během dobývání města Jurf Sakhar z rukou Islámského státu. Poměrně dlouhou dobu se spekulovalo o nasazení raketometu v konfliktu v Sýrii proti IS v roce 2015. Tyto zprávy se nakonec ukázaly být pravdivými. 

Raketomet tak patří k obávaným ruským zbraním, o níž se však, jak už jsme zmínili na začátku, příliš nehovoří. Na druhou stranu se jedná o zbraň, která dokáže svou ničivou silou na bojišti rozpoutat hotové ,,peklo".

 

  

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace