Co znamená ztráta strategického bombardéru pro nejsilnější letectvo světa? B1-B pomalu odchází, B-21 Rider nastupuje
foto: Airman Magazine / Flickr/Letoun B-1B Lancer
Ve čtvrtek 4. ledna na letecké základně v Jižní Dakotě havaroval strategický bombardér Rockwell B-1B Lancer. Letoun by měl být součástí výzbroje amerického letectva ještě více než 10 let.
Na letecké základně Ellsworth v Jižní Dakotě ve čtvrtek 4. ledna odpoledne havaroval nadzvukový americký bombardér Rockwell B-1B Lancer. Letoun vzlétl k výcvikové misi a z důvodu špatných povětrnostních podmínek a nepříliš dobré viditelnosti se jeho posádce nepodařilo bezpečně přistát. Celý stroj při dopadu následně vybuchl. Při havárii byla na palubě kompletní čtyřčlenná posádka, jejíž členové se použitím katapultu zachránili. Mluvčí základny odmítl o celém incidentu podat více informací s tím, že je třeba věc důkladně prošetřit.
Bombardér B-1B Lancer je společně s B-2 Spirit a B-52 Stratofortress jedním ze tří strategických bombardérů letectva USA. Podle webového magazínu Air & Space Forces má americké letectvo k dispozici přibližně 45 kusů bombardéru umístěných na dvou leteckých základnách. Vývoj stroje byl započat již v 60. letech minulého století a jeho parametry byly několikrát změněny. Společnost Rockwell nternational tak nový typ B-1B americké armádě dodala až v roce 1986.
Původně byl B-1B Lancer používán jako jaderný bombardér, ale především po válce v Zálivu a dalších amerických operacích na Blízkém východě byl přeměněn pro účely konvenčního bombardování. Následně byl použit především ve válce v Kosovu, Afghánistánu a Iráku. Dnes je stroj užíván pro přepravu munice na větší vzdálenosti, jako letecká podpora při operacích nebo přímo pro taktické bombardování. Čtyřčlennou posádku letadla tvoří dva piloti a dva operátoři, kteří mají na starost ovládání zbraňových systémů.
B-1B Lancer o něco rychlejší než B-2 Spirit
Bombardér B-1B Lancer je poháněn čtyřmi motory General Electric F101-GE-102 s přídavným spalováním. Ty jsou schopny přivést stroj k rychlosti 1330 km/h ve výšce 12 000 m, což znamená, že je o téměř 330 km/h rychlejší než B-2 Spirit. Jeho maximální dolet je 12 000 km a v bojovém nasazení je letadlo schopné urazit vzdálenost 5543 km. Maximální rozpětí křídel letounu je 41,8 m a jeho délka činí 44,5 m. Letoun je schopen na své palubě nést 34 tun různých druhů munice, přičem je možné na něj pověsit ještě dalších 27 tun válečného materiálu.

Letoun B-1B Lancer by měl v budoucnu nahradit nový typ bombardéru B-21 Raider od společnosti Northrop Grumman Corporation. Letoun B-21 Raider oproti staršímu modelu nemá žádné samostatné vodorovné řídící plochy a je vybaven technologií stealth, která chrání stroj před jeho odhalením radary. V polovině listopadu 2023, přibližně rok od svého představení veřejnosti, začala americká armáda s jeho leteckými testy. Plně nasazen v rámci amerického letectva by měl být letoun B-21 Raider již v roce 2030. Bombardér B-1B by měl být plně vyřazen z provozu v roce 2036.
Tagy