Autor fotografie: U.S. Navy illustration / Public domain|Popisek: Třída Columbia
Američané dlouhodobě a průběžně modernizují svou ponorkovou flotilu. Třída Columbia má nahradit dosluhující a osvědčenou třídu Ohio. Bude se jednat o největší jaderné ponorky postavené v USA.
Osmnáct ponorek třídy Ohio má být vyměněno jen dvanácti plavidly třídy Columbia. Někteří američtí odborníci pochybují, že číslo bude stačit. Jeden z důvodů nižšího počtu jaderných nosičů je ten, že Columbie budou mít postavené reaktory tak, že po celou dobu služby nebude nutné měnit jaderné palivo v reaktorech a celkově pohon nebude třeba řešit. Poměrně odvážný plán Američanů by ušetřil jednak náklady na údržbu, ale především čas, který musí Ohia trávit v docích. Tohle je dlouhodobý problém celého U.S. Navy, které má velké množství plavidel čekajících na pravidelnou údržbu a nedostatečné kapacity v přístavech.
Columbia menší Boreje
Víceméně by tedy třída Columbia měla být dost převratná a v souladu s plány Američanů o udržitelnosti jednotlivých plavidel. Koneckonců poslední letadlová loď Gerald R. Ford už byla takto konstruována s tím, že její čas strávený v docích by měl být minimální. Nutno podotknout, že čtyři Ohia byly přestavěny na raketonosné ponorky pod označením SSGN se 154 střelami s plochou dráhou letu Tomahawk. Ty mají být vyřazeny v letech 2026 až 2028. Jinak hlavní výzbroj tvoří 24 mezikontinentálních balistických střel Trident II. Jejich výtlak pod hladinou je 18 700 tun, Columbie budou mít 21 140 tun.
I když se bude jednat o největší ponorky americké historie, na ruský K-329 Belgorod třídy Oscar II absolutně nemají. Ten má pod vodou výtlak až 30 000 tun. Tomu byl trup prodloužen na 184 metrů v situaci, kdy Columbie budou na délku měřit 171 metrů. Oproti třídě Ohio budou mít nové americké ponorky i méně balistických raket, jen šestnáct a znovu Trident II. První loď je ve stavbě od roku 2021 a v roce 2031 by měla vstoupit do aktivní služby. V této chvíli již investice činí minimálně sedm miliard dolarů a z větší části pro General Dynamics Electric Boat. Celkové náklady jsou podle CC odhadovány na 126 miliard dolarů. Stejná raketová sila mají mají mít i britské ponorky třídy Vanguard.
Podle Columbia class mají mít ponorky životnost 42 let a jsou aktuálně největší prioritou US Navy. Ponorky jsou výsledkem složitých propočtů Američanů, kolik potřebují na moři balistických raket s jadernou hlavicí, aby udrželi svou bezpečnost. Takže snížený počet střel by měl být v rámci nové strategické doktríny amerického námořnictva. Trident II může podle Naval Technology nést až 14 hlavic, takže ponorka může teoreticky disponovat až 224 jadernými náložemi. Třeba ruská třída Borej jich může mít maximálně 160. Dostřel Trident II je až 12 000 kilometrů. Columbie budou vybaveny sonarovým systémem s velkým dosahem a taktickým systémem pro integraci právě sonaru, optického zobrazování a systému řízení zbraní. Takže opět vše je zaměřeno na co nejrychlejší identifikaci a reakci.
MK 48 na třídě Columbia
Plavidla budou pochopitelně součástí jaderné triády USA a výzbroj by měla podle The National Interest doplňovat mimo jiné špičková torpéda MK 48. Ta používají systém vhánění vody dvěma čerpadly k pohonné jendnotce, která vodu vyhání potřebnou rychlostí ven. Torpédo je tedy výrazně tišší. Podobné systémy jsou stále běžnější praxí i na ponorkách, používají to i Rusové. Torpédo navíc bude napojeno na tenký drát, který umožní v počáteční fázi spojení s posádkou. Ta tím pádem bude moci zamezit likvidaci torpéda maketami nebo rušičkami. Jendá se o naprostou novinku a Američané na ni velmi spoléhají.
USA se velmi zaměřily na nízkou signaturu lodi a především její bezhlučnost. Označují Columbie za nejtišší ponorky, jaké kdy byly vyrobeny. Totéž ovšem tvrdí Rusové o svých ponorkách Borej. Podle NI má mít záď lodě tvar X pro méně turbulentní manévrování. Elektrické systémy mají být ještě tišší a plavidla mají mít celkově stealth vlastnosti. Bude velmi zajímavé sledovat, jak na tyto balistické ponorky bude reagovat Moskva, jejíž flotila jaderných ponorek je prakticky posledním kvalitním segmentem, který její námořnictvo má.