ČR by měla mít v budoucnu 24 stíhacích letounů, 14 je málo, míní ministryně obrany Černochová

ČR by měla mít v budoucnu 24 stíhacích letounů, 14 je málo, míní ministryně obrany Černochová
Autor: FB Jany Černochové|Popisek: Jana Černochová
21 / 04 / 2022, 11:00

Podle ministryně obrany Jany Černochové by se měla ČR snažit o to, aby měla v budoucnu k dispozici 24 stíhacích letounů. Nyní má ve výzbroji jen 14 strojů.

Jana Černochová míní, že by se ČR měla dostat ohledně budoucího stavu stíhacího letectva na 24 strojů, sdělila to ČTK. Nyní má k dispozici armáda 14 stíhacích letounů. Ministryně obrany má za to, že takový počet je v současné době nedostatečný. Možnost případného pořízení nadzvukových letounů bude dnes Černochová projednávat se svým americkým protějškem Lloydem Austinem.

ČR nyní využívá k ochraně svého vzdušného prostoru švédské stroje JAS-39 Gripen, nicméně v roce 2027 jejich pronájem končí a otázkou je, jestli se bude pokračovat s Gripeny, nebo se zvolí jiná varianta třeba v podobě pořízení nového letounu. ,,Protože to je zásadní akvizice na další období, ale je to i zásadní politické rozhodnutí, protože se v tom ukazuje i další směřování České republiky," uvedla Černochová pro ČTK.

Na schůzce s Austinem pak Černochová otevře i jiná témata včetně modernizačních projektů a dalšího nákupu vrtulníků či tanků. Bavit se budou oba politikové rovněž o možném uzavření obranné smlouvy mezi Českou republikou a Spojenými státy, kterou má například Slovensko.

Dalším bodem jednání bude s ohledem na situaci na Ukrajině také posilování východního křídla NATO a v této souvislosti také možnost další vojenské pomoci válkou zkoušené zemi ze strany ČR.

Kromě výše zmíněného programu je jednou z priorit ministryně obrany v rámci pracovní cesty přivezení ostatků generála Františka Moravce zpět do ČR. 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace