ČR chce údajně koupit 40 stíhačů F-35. Aktivně se zatím nevyjednává

ČR chce údajně koupit 40 stíhačů F-35. Aktivně se zatím nevyjednává
Autor: Robert Sullivan, Flickr (public domain)|Popisek: F-35
05 / 11 / 2021, 13:00

Nejmenovaný americký zdroj měl sdělit známému odbornému časopisu Janes, že ČR plánuje nákup 40 stíhačů 5. generace F-35. Tento úmysl však vyvrací jak ministr obrany Lubomír Metnar, tak premiér Andrej Babiš.

ČR má nakoupit až 40 letounů F-35 od USA, to měl sdělit nejmenovaný americký zdroj odbornému magazínu Janes. V tomto směru má ČR aktivně s americkou stranou vyjednávat o budoucích dodávkách strojů, které mají údajně začít od roku 2027.

Zdroj uvádí, že to mají být právě americké letouny 5. generace, které nahradí 14 stíhačů JAS-39 Gripen. Jejich pronájem končí v roce 2027 a je otázkou, jestli pokračovat v pronájmu na další období, nebo přikročit k pořízení nového letounu.

Podle tohoto zdroje pak projevily oficiální zájem o americké stíhače Španělsko, Řecko a ČR. Informaci od zdroje mezitím přebírají i další zahraniční weby, které se zabývají oblastí obranného průmyslu. Zdroj uvedl, že ČR je státem, který se o letouny F-35 uchází.

Ministr obrany Lubomír Metnar a premiér Andrej Babiš však popírají, že by ČR aktivně vyjednávala o nákupu letounů F-35. Ministerstvo obrany uvedlo, že je možné, že při shromažďování podkladů byla oslovena i americká strana, nicméně to nelze nazvat aktivním vyjednáváním.

V září publikoval SM rozhovor s Billem Thomasem, který má ve společnosti Lockheed Martin na starosti oblast strategii a business development. Ten uvedl, že ČR může nabídnout jako náhradu za gripeny buď stroje F-16, nebo právě F-35. Na druhé straně neřekl nic o tom, že by měla ČR současně aktivně vyjednávat o nákupu letounů F-35, protože česká armáda teprve zváží nejvhodnější řešení, jak řešit otázku zabezpečení vzdušného prostoru pro další období.

Zdroj: Janes

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace