ČR pořizuje protiletadlový raketový systém SPYDER za 13,7 miliardy korun

ČR pořizuje protiletadlový raketový systém SPYDER za 13,7 miliardy korun
Autor: Tatra|Popisek: Protiletadlový systém SPYDER
27 / 09 / 2021, 20:00

Česká armáda výrazně zmodernizuje svou protiletadlovou obranu, formou mezivládní dohody nakoupí izraelské raketové komplety SPYDER, které nahradí dosluhující systémy protivzdušné obrany 2K12 KUB.

ČR si pořídí formou mezivládní dohody s Izraelem čtyři baterie protiletadlového kompletu SPYDER za 13,7 miliardy korun. Provoz těchto systémů bude stát během 20 let celkem 23,5 miliardy korun. Minulý týden nákup schválilo kolegium ministerstva obrany. Protiletadlové komplety mají nahradit dýchavičné raketové systémy protivzdušné obrany 2K12 KUB, které slouží přes 40 let. Dodávka systémů má pak proběhnout v letech 2023-2026.

Podle tweetu, který dnes publikovalo ministerstvo obrany, posuzovala armáda 20 hlavních kritérií a dalších 500 parametrů u 9 různých kompletů. Ze srovnání pak vyšel vítězně protiletadlový raketový systém SPYDER. ,,Chceme špičkový a moderní systém, abychom mohli co nejlépe chránit náš vzdušný prostor a klíčovou infrastrukturu. A nikdo nemá větší zkušenosti s protivzdušnou obranou než právě Izrael," uvedl k akvizici ministr obrany Metnar na svém twitterovém účtu.

Jednání s izraelskou stranou se však vedla poměrně složitě, svárným bodem se ukázala být cena za protiletadlové komplety. Ministerstvo obrany nechtělo dát původně za izraelské protiletadlové systémy SPYDER více než 10 miliard korun. Izraelská strana však přišla na začátku s nadsazenou cenou 15 miliard korun, kterou ministerstvo obrany odmítlo. Nakonec se podařilo dojednat s Izraelci cenu nižší než 15 miliard, na druhé straně však vyšší než předpokládaných 10 miliard korun, stanovených ministerstvem obrany.

Na zakázce budou také participovat české firmy, konkrétně státní podnik VTÚ a společnost RETIA z holdingu Czechoslovak Group jako strategičtí partneři pro společnost Rafael. Protiletadlové systémy SPYDER mají být integrovány s kolovým podvozkem TATRA, společnost TATRA DEFENCE VEHICLE dodá pancéřované kabiny. České zapojení do zakázky má činit nakonec 38%, ministerstvo obrany požadovalo minimální zapojení ve výši 30%.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace