ČR poskytne Ukrajině další těžké zbraně - 90 tanků T-72

ČR poskytne Ukrajině další těžké zbraně - 90 tanků T-72
Autor fotografie: Dr. Killer, CC BY-SA 3.0 |Popisek: T-72
05 / 11 / 2022, 09:00

Podle dostupných informací by na Ukrajinu mělo zamířit až 90 T-72B, jež před exportem budou modernizovány v rámci spolupráce ČR, Nizozemí a USA. Renovaci společně zaplatí Nizozemí a USA. Je však evidentní, že skladové zálohy AČR nejsou schopny toto pokrýt, a navíc by došlo k decimaci mobilizačních záloh. AČR disponuje tanky T-72 M4 CZ a T-72 M1, takže dodavatelem T-72B musí být český obranný průmysl mající licenci na obchod se zbrojním materiálem a mající technologické schopnosti na modernizaci tanků.

Jako logickým řešením se jeví zapojení průmyslově-technologického holdingu CSG a jeho dceřiné společnosti Excalibur Army (EA). Tanky projdou komplexní kontrolou, modernizací optiky a modernizací pancéřování, což zřejmě zahrne instalaci reaktivního pancíře ERA.

Není zatím zřejmé, jak bude řešeno zásobování municí, zda má Ukrajina dostatečné zásoby, jež v bojích rychle klesají, nebo munice bude součástí dodávky těchto tanků, a pak v jakém počtu. T-72 B, jenž byl vyráběn do roku 1992, má palebný průměr tankové munice 45 ks, pro spřažený kulomet 7.62 mm 2000 ks a pro protiletecký na věži instalovaný 12,7 mm kulomet 300 ks.

Když tyto počty znásobíme x 90 tanků, je to poměrně velké množství munice, kdy je nutno ještě připočítat PTŘS AT-11 odpalované z tankové hlavně. Nelze kalkulovat pouze s jedním palebným průměrem, ale je nutno doplňovat zásoby. Dále se k tomu váže i potřeba náhradních dílů, paliva a olejů. Udávaná spotřeba je 450 litrů na 100 km v létě a 600 litrů na 100 km v zimě.

Dodávka 90 tanků je pro Ukrajinu jistě zásadní pomocí, obzvláště budou-li modernizovány. Ale celý obchod má širší dimenzi, jak bylo naznačeno výše. A navíc vyhodnocení bojů stanovuje tank (MBT) jako průlomovou zbraň, ale bez BVP a dělostřelecké podpory a pěchoty je určen k zániku. Navíc současná bojiště jsou „přesycena“ protitankovými zbraněmi, ať již odpalovanými z ramene na krátkou vzdálenost, nebo PTŘS s optickým naváděním a útočícím na tanky shora.

U uvedených tanků není ani známá země původu a jejich opotřebování. Vzpomeňme na nabídku pro AČR MBT Leopard 2 ze Španělska, jež však byly v technicky nevyhovujícím stavu. Snad u těchto MBT to je jinak. Každopádně Ukrajina potřebuje tanky, munici, náhradní díly, PHM, spojovací prostředky, drony a finance. A samozřejmě lidskou sílu.

Jakou sílu 90 tanků z ČR vlastně může představovat? 73. tankový prapor „Hanácký“ v Přáslavicích provozuje 50 tanků T-72 M4 CZ (30 ks) a T-72 M1 (20 ks). Takže dodávka z ČR čítá necelé dva tankové prapory, respektive prapor, velitelská vozidla, spojovací vozidla a zálohu k pokrytí ztrát. Při délce rusko-ukrajinské fronty se to zdá jako kapka v moři, ale dobrou taktikou a strategií se dají způsobit protivníkovi citelné ztráty.

Ale opět: nutné je doplňování, protože bez iluzí, vždy dojde ke ztrátám na obou stranách.

 

Zdroj: Forbes, Defense News

Tagy článku