CSG na Dnech NATO 2022: Obrněné vozidlo Titus, těžký automobil Tatra Force, tahač Tatra Phoenix a divácký zájem

CSG na Dnech NATO 2022: Obrněné vozidlo Titus, těžký automobil Tatra Force, tahač Tatra Phoenix a divácký zájem
Autor fotografie: foto: redakce|Popisek: Obrněné vozidlo Titus
21 / 09 / 2022, 12:30

Na Dny NATO přijely ukázat své produkty také společnosti, které patří do průmyslově-technologického holdingu Czechoslovak Group (CSG). O výrobky holdingu panoval na tradiční akci zvýšený divácký zájem.

Na Dnech NATO 2022, které skončily v neděli, nechyběly tradičně společnosti začleněné do průmyslově-technologického holdingu CSG. O tom, že CSG bere prestižní událost vážně, svědčí fakt, že si na Dny NATO 2022 koncern připravil některé novinky. Své produkty vystavila na Letišti Leoše Janáčka Ostrava automobilka Tatra Trucks, Tatra Defence Vehicle (TDV), Retia a European Air Services.

Pardubická Retia předvedla zmenšeninu svého véceúčelového 3D radaru určeného k detekci a sledování pozemních a nízko letících cílů. Zařízení si odbylo svou premiéru na tuzemském veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET 2019. Specifickou vlastností pardubické novinky je, že zájmový prostor prohledává pomocí elektronického vy­chylování svazků i mechanického otáčení radarové hlavy.

csgDále se na Dnech NATO představila již zmíněná automobilka Tatra Trucks novinku, která poutala zvláštní pozornost - vojenský těžký tahač Tatra Phoenix 8x8 vybavenou novou pancéřovanou kabinou z dílny společnosti TDV. Ta byla k vidění již na veletrhu obranné a bezpečnostní techniky MSPO 2022 v polských Kielcích, poprvé pak na pařížském Eurosatory 2022.

Na letišti si našla své místo rovněž vojenský těžký automobil Tatra Force, a to v provedení 4x4 a 6x6. Tatra Trucks má v rámci nové smlouvy s armádou jí dodat 80 těžkých nákladních terénních automobilů Tatra Force v provedení 8x8 s jednoramennými hákovými nakladači pro přepravu typizovaných kontejnerů a plošin. Dalšími produkty v expozici CSG byl speciál Tatra T815, jenž je určen pro soutěž Africa Eco Race ze stáje závodníka Tomáše Tomečka.

tatra

Obrněné kolové vozidlo TITUS, které mohli též návštěvníci vidět včetně interiéru, spadá do kategorie MRAV (Multi-Role Armoured Vehicle), tedy vozidel vyznačujících se silným pancéřováním, vysokou ochranou posádky, odolností a vynikající mobilitou, a to i v obtížném terénu. Verzi určené pro naši armádu pohání vznětový šestiválcový motor o výkonu 373 kW, maximální rychlost činí 90 km/h, počítá se s dojezdem až 800 km. Podvozek TATRA pak vozidlu propůjčí značné výhody zejména v náročném terénu.

TITUSy překonají snadno překážky, například příkopy o šířce až 1,6 m a přebrodí vodní překážky do hloubky 1,2 m. Tato platforma je díky svým univerzálním vlastnostem vhodná pro plnění široké škály misí, doma či v zahraničí, může být ale využita i bezpečnostními složkami, nejen armádou. Počítá se s tím, že se vybraná vozidla zapojí do Integrovaného záchranného systému (IZS). Kontrakt na pořízení 62 vozidel ve třech modifikacích byl podepsán v roce 2019, nicméně v budoucnu by mohla mít armáda až 300 Titusů.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.