C-UAS systémy přibývají jako houby po dešti, teď je jen dostat na Ukrajinu
foto: Roshel / Public domain/MRAP Senator s Falcon Shield
Na Ukrajině se již nachází stovky vozidel MRAP Senator, italský výrobce Leonardo pro ně vyvinul antidronový systém C-UAS Falcon Shield. Jednoznačně zbraň budoucnosti.
Zkratka C-UAS bude rezonovat světem armády stále více. Písmeno C znamená counter a UAS prezentuje komplex bezpilotních vzdušných prostředků a jeho komponentů. UAV je samotný dron, ale některé C-UAS systémy dokáží vysledovat i operátora a operační prostředky. Ty jsou zahrnuty do zkratky C-UAS, takže UAV je kategorií C-UAS. Se systémy se v poslední době roztrhl pytel. Na Ukrajině se již několik měsíců zkouší C-UAS od firmy Diehl Defence s minigunem. S protidronovými efektory Viper aktuálně přišla izraelská společnost Rafale. A zdá se, že své místo na trhu si zajišťuje italské Leonardo.
MRAP Senator bude vyráběn na Ukrajině
To před několika měsíci ukázalo prototyp obrněného vozu Stryker, který byl doslova obsypaný protidronovými zbraněmi pod označením Counter-Drone Stryker. V této chvíli Leonardo přichází se sadou efektorů Falcon Shield ve spolupráci s firmou Roshel, která vyrábí MRAP vozidla Senator. Kanadských systémů se na Ukrajině již podle Defence Express nachází 1 800 kusů. To je velmi slušné číslo pro případnou instalaci C-UAS v situaci, kdy na Ukrajinu každou noc útočí stovky dronů Šáhid-136. Doslova žádoucí situace, která by Kyjevu značně ulevila. A ukrajinský Ukroboronprom podepsal s Roshelem smlouvu na výrobu Senatorů přímo na Ukrajině.

C-UAS jako levné řešení proti dronům
C-UAS je většinou sada elektropotických efektorů, které pokrývají 360 stupňů okolí. Jedná se o detekční systémy velmi krátkého dosahu se zaměřením na drony. Součástí jsou termovizní a infračervené senzory. Falcon Shield disponuje i specializovaným radarem. Takže se jedná o poměrně komplexní ochranu. Systém může být používán stacionárně i na mobilních prostředcích a podle Leonarda může být použit pro bezpečnost a ochranu vojenských základen, chránit kritickou infrastrukturu a zařízení, bezpečnost na veřejných, národních a vládních akcích a pro sektorovou, zónovou nebo rozsáhlou bezpečnost a dohled. V zásadě bude zcela ideální pro ochranu konvojů.
Leonardo s Falcon Shield na MRAP Senator
Situace je celkem jednoduchá. Na bojišti se bude pohybovat tak velké množství UAV, že bude zcela nerealistické vše chránit pomocí velmi drahých systémů jako je Skynex nebo Tridon Mk2. Ochranu proti dronům budou muset mít i ty nejmenší jednotky a zde už hraje roli ekonomika. MRAP Senator je relativně levná a sériově vyráběná záležitost a systémy C-UAS jako Falcon Shield se orientují na co nejlevnější detekční řešení. Leonardo navíc platformu nevyrábí se zbraní. Systém je adaptabilní a velmi jednoduše propojitelný s jakoukoliv automatickou věží, kterou dokáže řídit.

Potenciálně velká pomoc pro Ukrajinu
Falcon Shield obsadí celou střechu vozidla Senator, ale vzhledem k tomu, že MRAP jsou běžně distribuovány s kulometnou stanicí, nebude propojení problém. Základ je levné řešení. C-UAS navede kulomety proti dronům za pomoci přesných souřadnic a tři čtyři Senatory mohou udělat ve vzduchu neprostupnou zeď. A efektory dokáží pracovat s celým rojem dronů. Variabilita Falcon Shield už je taková, že Leonardo počítá s energetickými zbraněmi do budoucna.
Podle Defence Blog má Senator balistickou ochranu STANAG 4569 úrovně 2. Odolnost proti výbuchu miny nebo IED úroveň tři. A také disponuje interoperabilitou NATO C s podporou fúze senzorů. Důraz na lehká taktická obrněná vozidla roste celosvětově. Jejich propojení s C-UAS systémy je cestou budoucnosti. Budou levným a účinným řešením pro ochranu malých jednotek před hrozbou dronů. Systémy budou propojeny s přehledy na bojišti a budou plně integrovány a vzhledem k ceně budou také těžko nahraditelné. Budou tvořit logistický základ moderních armád se schopností přepravit jednotku o velikosti družstva, navíc s účinnou protidronovou ochranou. Teď jen jak co nejdříve dostat C-UAS Falcon Shield na ukrajinské Senatory.
Tagy