Cvičení Železný titán – britská armáda nasadila moderní pásová obrněná vozidla AJAX a ARES

Cvičení Železný titán – britská armáda nasadila moderní pásová obrněná vozidla AJAX a ARES
Autor fotografie: Ministerstvo obrany Velké Británie|Popisek: Obrněné vozidlo AJAX
02 / 10 / 2023, 11:30

Britská armáda poprvé nasadila nejnovější generaci průzkumných pásových obrněných vozidel AJAX a ARES během rozsáhlého vojenského cvičení. Tato nejmodernější bojová vozidla mají nahradit starší průzkumná obrněná vozidla CVRT, která jsou ve službě britské armády od 70. let. Projekt se dlouhé roky potýkal s problémy a uvažovalo se i o jeho zastavení.

Nasazení nových vozidel proběhlo během cvičení Iron Titan v oblasti Salisbury Plain Trains Area, které je nejrozsáhlejším pozemním cvičením britských ozbrojených sil za posledních dvacet let. Zúčastnilo se ho přibližně 8000 vojáků. Obrněný pluk Royal Lancers během tohoto cvičení předvedl obrněné bojové vozidlo AJAX a obrněný transportér ARES.

Cvičení Iron Titan není jen přehlídkou vojenské síly, ale také testem inovací a zkoumáním nových konceptů. Cvičení se koná krátce poté, kdy náčelník generálního štábu generál Sir Patrick Sanders oznámil komplexní obnovu přístupu britské armády k budoucímu vedení války.

V čele této transformace stojí 3. divize, známá také jako Železná divize (Iron Division). Její pěší a jezdecké pluky jsou proslulé svým náročným výcvikem v rámci komplexních polních cvičení. Cvičení slouží také jako platforma pro složky, které poskytují podporu a zajišťují udržování bojových jednotek v první linii.

Nasazení vozidel AJAX a ARES je výsledkem dlouhého modernizačního projektu, který se v uplynulých letech potýkal s řadou technických problémů. Ty byly ke spokojenosti uživatele vyřešeny a očekává se, že tato vozidla výrazně posílí průzkumné schopnosti armády a budou mít potenciál poskytnout jí v budoucích bojových scénářích výhodu.

video: youtube

AJAX je univerzální obrněné bojové vozidlo určené pro celou řadu rolí, od přímého boje až po průzkum. Může se pochlubit pokročilými schopnostmi ISTAR (Intelligence, Surveillance, Target Acquisition, and Reconnaissance; tedy zpravodajství, sledování, zjišťování cílů a průzkum), které zajistí britským silám jasnou výhodu na bojišti. Jeho modulární konstrukce umožňuje různé konfigurace, což zajišťuje přizpůsobivost různým požadavkům na plnění úkolů.

Hlavní výzbroj Ajaxu tvoří 40mm automatický kanon CTA International CT40. Je vybaven teleskopickým systémem CTAS (Case Telescoped Armament System), který poskytuje ve vozidle značnou výhodu, pokud jde o prostor potřebný pro zbraň a skladování střeliva. Kromě hlavního kanonu je Ajax vybaven koaxiálním kulometem L94A1 ráže 7,62 mm. Primární zaměřovač vozidla může být nahrazen plně stabilizovaným dálkovým zbraňovým systémem a jeho digitální systém řízení palby umožňuje vést palbu za jízdy. Kanon CT40 může vést "inteligentní palbu", což znamená, že může střílet různými typy střel, včetně programovatelných střel, bodových detonačních střel schopných proniknout až 21 cm silným železobetonem, a protipancéřových střel, které mohou prorazit 140mm pancíř z tvrzené oceli.

ARES především obrněné bojové vozidlo pro přepravu vojsk. Je určeno k bezpečné přepravě pěchoty po bojišti a poskytuje jí zvýšenou ochranu před řadou hrozeb. Jeho konstrukce klade důraz na rychlost, obratnost a pokročilé ochranné systémy, což zajišťuje rychlé a bezpečné nasazení vojáků.

Obrněné vozidlo ARES, foto: Ministerstvo obrany Velké Británie

Vozidlo je vybaveno dálkově ovládanou zbraňovou stanicí Kongsberg Protector vyzbrojenou 12,7mm kulometem. Věž je vybavena systémem DLOS (Detached Line of Sight), který umožňuje střelci udržovat zaměřovač na cíl nezávisle na balistickém řešení používané zbraně/munice. Dále je věž integrována s termovizní kamerou s dvojím zorným polem a kamerou Color Daylight. Tato sestava poskytuje široké zorné pole pro pozorování a nabízí zvětšený detailní pohled na oblast cíle, což usnadňuje identifikaci a zasažení cílů na velkou vzdálenost.

Zdroj: UK Defense Journal, Army Recognition, britské Ministerstvo obrany

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.