CZ 75 SP-01 Phantom - zdokonalená legendární zbraň ve výzbroji české armády

CZ 75 SP-01 Phantom - zdokonalená legendární zbraň ve výzbroji české armády
Autor: JanHermanek (CC BY-SA 4.0)
25 / 07 / 2019, 10:00

Česká armáda má ve výzbroji samonabíjecí pistoli CZ 75 SP-01 Phantom ráže 9 mm Luger, která konstrukčně vychází z legendární pistole CZ 75.

CZ 75 SP-01 Phantom je dalším ,,přírůstkem" z rodiny osvědčených pistolí CZ 75, které vyrábí Česká zbrojovka Uherský Brod. Phantom je variantou pistole CZ 75 SP-01 TACTICAL a konstrukčně vychází ze slavné pistole CZ 75, kterou světu dali známí bratři Koučtí. Tento model byl představen v roce 2008 a o kvalitě zbraně svědčí i to, že na veletrhu IDEB 2008 získala nejvyšší ocenění Grand Prix v kategorii ,,Výzbroj, munice a technika".

                                   

Zbraň je určená pro ozbrojené složky státu, speciální jednotky, pro osobní obranu, ale také pro sportovní střelbu, v níž vynikají její vlastnosti. Mezi její hlavní výhody pak patří přesnost, níž přispívají tritiová mířidla za snížené viditelnosti, spolehlivost, vysoká životnost a provoz ve ztížených podmínkách. Nesmíme opomenout ani tradičně dobře zvládnutý ergonomický design s polymerovým rámem (na rozdíl od kovového, které mají další modely) a nízkou hmotnost.

Tělo zbraně je zhotoveno z plastu, což byla před několika letech ještě novinka, spolu s odlehčeným závěrem pistole je dosaženo již zmíněné relativně nízké hmotnosti (800 g). Phantom je vysoce stabilní i při rychlé střelbě, čímž se mohou ,,chlubit" všechny varianty pistole CZ 75.

Spoušťový mechanizmus je SA/DA (jednočinná/dvojčinná spoušť). Phantom je rovněž vybaven několika bezpečnostními prvky, jako například blokace úderníku a bezpečnostní ozub kohoutu. Kapacita zásobníku činí 18 nábojů, přičemž lze použít i standardní zásobníky z CZ 75. Účinný dostřel činí 50 metrů, balistická životnost hlavně je 15 000 výstřelů.

V letech 2009 až 2016 bylo dodáno celkem 13 447 pistolí CZ 75 SP-01 Phantom. Zbraní jsou mimo jiné vybavení členové 4. brigády rychlého nasazení.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace