CZ 805 BREN - česká útočná puška měnitelné ráže, která uspěla v zámoří

CZ 805 BREN - česká útočná puška měnitelné ráže, která uspěla v zámoří
Popisek: puška CZ 805 BREN
09 / 05 / 2019, 10:00

Vývoj a výroba pěchotních zbraní má v českých zemích dlouholetou tradici. V roce 2011 představila Česká zbrojovka Uherský Brod modulární útočnou pušku CZ 805 BREN.

Velká očekávání předcházela představení české samočinné útočné pušky CZ 805 BREN, kterou vyvinula Česká zbrojovka Uherský Brod. V roce 2011 ji tato společnost představila veřejnosti, když předtím zvítězila ve výběrovém řízení na novou útočnou pušku pro naši armádu.

                                     

Designově precizně zpracovaná puška je založena na modulárním (stavebnicovém) systému, takže poměrně jednoduše umožňuje změnit ráži pušky a je také přestavitelná do různých konfigurací. Standardně zbraň používá střelivo 5,56 x 45 mm, ale je možné změnit ráži na 7,62 x 39 mm či na 6,8 mm Remington SPC.

Puška má tři základní režimy střelby - po jedné ráně, po dvou a střelbu neomezenou dávkou. Dostřel zbraně, jejíž kadence je 760 ran za minutu, činí 1 500 m, účinný dostřel 500m. K výhodám české útočné pušky patří snadno ovladatelné a dobře přístupné ovladače, vysoká přesnost střelby a funkční spolehlivost, skladnost díky sklopné pažbě a dlouhá životnost a jednoduchá demontáž pro čištění a další údržbu. Ještě k tomuto výčtu můžeme dodat, že CZ 805 BREN spolehlivě funguje i ve ztížených podmínkách.

Bren

                                                    CZ 805 BREN A1  (zdroj obrázku: CC BY-SA 4.0)

 

Zbraň byla vyvinuta ve třech variantách - CZ 805 BREN A1, CZ 805 BREN A2 (karabina), která má oproti A1 zkrácenou hlaveň, a CZ 805 BREN S1, což je civilní verze zbraně.

Česká zbrojovka Uherský Brod vyrobila asi 8 000 kusů zbraně, kterou například používali vojáci například v Afghánistánu, uplatnila se i v Mexiku, kde je součástí boje tamní policie v boji s organizovaným zločinem. Česká puška tvoří součást i slovenské výzbroje a používá ji také Egypt a Indonésie.

Před několika lety byla zpochybněna kvalita pušky některými odborníky i vojáky, kteří poukazovali rovněž na fakt, že při nasazení v Afghánistánu docházelo k poměrně vysoké poruchovosti zbraně a údajné poruchy byly hlášeny u 9% zbraní. Nicméně na druhé straně sklidila puška úspěch v USA, kam Česká zbrojovka Uherský Brod expanduje a chce zde mimo jiné vyzbrojovat i americkou armádu.

I přes kritiku zůstává útočná puška CZ 805 BREN designově precizně zpracovanou zbraní renomované zbrojovky, jež vyniká vysokou přesností střelby, snadnou ovladatelností, variabilností, a která byla úspěšně nasazena v řadě konfliktů.

Tagy článku