CZ Scorpion Evo 3 - moderní samopal nejen pro českou armádu

CZ Scorpion Evo 3 - moderní samopal nejen pro českou armádu
Autor: CC BY-SA 3.0
04 / 07 / 2019, 11:30

Dnes si představíme lehkou automatickou zbraň, kterou je samopal CZ Scorpion Evo 3, za jehož vývojem stojí Česká zbrojovka Uherský Brod. Je dostupný ve dvou provedeních - A1 a S1 a tvoří výzbroj řady států včetně naší armády.

Do služby byl samopal zařazen v roce 2009, v témže roce byl poprvé představen na veletrhu IDET v Brně. O čtyři roky později dodala Česká Zbrojovka Uherský Brod v rámci první etapy přezbrojování Armády České republiky 572 ks samopalů CZ Scorpion Evo 3 A1 v ráži 9 mm. Do roku 2016 pak bylo dodáno jednotkám nasaditelných sil Armády České republiky a Hradní stráži přes 1 000 těchto samopalů.

CZ Scorpion Evo 3 má být moderní zbraní třetího tisíciletí, což svými parametry bezesporu splňuje. Mezi její hlavní přednosti patří zejména přesnost střelby, dlouhá životnost, snadné ovládání, malé rozměry či nízká hmotnost. Samozřejmostí je pak možnost dokoupení příslušenství či doplňků, jakými jsou například kolimátor, svítilna, taktická rukojeť či tlumič hluku výstřelu. 

                          

Jako základ ,,posloužil" pro Scorpion Evo 3 samopal LAUGO, který je slovenské konstrukce. Scorpion má kadenci 1150 ran za minutu, úsťová rychlost činí 370 m/s, zbraň používá typ náboje 9 × 19 mm Parabellum. Kapacita zásobníku činí 30 nábojů. Účinná střelba z ramene je možná do 250 m, z ruky přibližně do 50 m.

Samopal se dodává ve dvou verzích - A1,nebo S1, což je samonabíjecí varianta. Varianta A1 je vybavena přepínačem střelby, který umožňuje nastavení čtyř módů: "bezpečný" (střelba je mechanicky zakázána), střelba dávkami, omezenými třírannými dávkami a jednotlivými ranami. Nicméně varianta S1 má jenom dva módy: "bezpečný" a samonabíjecí. 

Zbraň v modifikaci EVO 3 A1 mimo jiné soutěžila ve výběrovém řízení na nový samopal americké armády. I když se Scorpion do stal do další fáze, nakonec ve výběrovém řízení neuspěl. Na druhé straně se Američanům ,,připomněla" česká kvalita moderního samopalu, což do budoucna může hrát důležitou roli.

V současné době má v užívání český samopal řada států, a to včetně exotických. Jmenujme například Argentinu, Egyapt, Malajsie, Srbsko, Thajsko, Tunisko či Paraguay. České samopaly pak tvoří v mnoha případech pevnou součást speciálních či policejních složek. V případě zmiňovaného Tuniska tvoří Scorpion výzbroj Prezidentské gardy.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace