Další americko-ruský konflikt nad Černým mořem

Další americko-ruský konflikt nad Černým mořem
Autor fotografie: Geoff Lang (CC BY-ND 2.0)|Popisek: P-8 Poseidon
08 / 09 / 2016, 01:00

Ruský stíhač Su-27 se údajně přiblížil k americkému letounu P-8 až na vzdálenost pouhých 3 metrů, čímž podle Pentagonu jednal neprofesionálně. Incident se stal 7.září.

"Tyto akce mají potenciál zbytečně eskalovat napětí a mohou mít za následek špatné vyhodnocení nebo nehodu," řekl mluvčí Pentagonu kapitán Jeff Davis. Celé setkání podle Pentagonu trvalo asi 19 minut.

Podle Davise byl P-8 na rutinní operaci v mezinárodním vzdušném prostoru, když došlo k incidentu. Moskva kontrovala prohlášením, že piloti Su-27 jednali "v přísném souladu s mezinárodními pravidly" během celého setkání.

Podle Moskvy, průzkumné letadlo US Navy P-8 Poseidon shromažďovalo zpravodajské informace o probíhajícím ruském vojenském cvičení Kavkaz 2016, které se koná v regionu.

V prohlášení ruského ministerstva obrany mluvčí Igor Konashenkov řekl, že Su-27 byly vyslány pozorovat dva americké stroje P-8, které se dvakrát pokusily dostat blízko k ruské hranici nad Černým mořem, aniž by jejich transpondéry byly zapnuté. Poté, co se ruské stíhačky dostaly blízko k průzkumným strojům pro vizuální potvrzení a určení jejich čísel, americký letoun ostře změnil kurs a odletěl.

Zatím nebyly zveřejněny fotografie nebo videa incidentu, ale je to další důkaz zhoršování vztahů mezi USA a Ruskem.

Boeing P-8 Poseidon (dříve nazývaný Multimission Maritime Aircraft nebo MMA) je námořní hlídkový letoun námořnictva Spojených států Amerických. Je určen k vedení protiponorkového boje, boje proti hladinovým cílům a provádění elektronického průzkumu (ELINT). Letoun nese torpéda, hlubinné pumy, protilodní střely AGM-84 Harpoon a další zbraně. Je také schopen vypouštět a monitorovat sonarové bóje.

Vzhledem k pohybu ruských lodí v oblasti cvičení tedy mohl americký stroj pozorovat "mnoho zajímavých věcí" což patrně vedlo k rozhořčené a poněkud agresivnější reakci.

Je navržen ke spolupráci s bezpilotními letouny v rámci systému „Broad Area Maritime Surveillance“, pro neustálé sledování námořního prostoru. P-8 je vyvíjen divizí společnosti Boeing (Boeing Defense, Space & Security) z civilního letounu Boeing 737-800. Zahraničními uživateli typu jsou Indie a Austrálie.

Zdroj: Combat Aircraft, Wikipedie

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace