Další dva členské státy NATO si od společnosti Rheinmetall pořizují obranný systém ROSY s rychlým účinkem zadýmování/zastínění

Další dva členské státy NATO si od společnosti Rheinmetall pořizují obranný systém ROSY s rychlým účinkem zadýmování/zastínění
Autor: screenshot Youtube
24 / 04 / 2019, 14:00

Dva členské státy NATO se rozhodly od společnosti Rheinmetall zakoupit obranný systém ROSY s rychlým účinkem zadýmování/zastínění pro ochranu svých vozidel. Tento všestranný modulární systém tak nadále rozšiřuje svou přítomnost na globálním trhu obranných sil. Obě zakázky mají hodnotu několika milionů eur.

Dodávka 126 systémů španělské společnosti URO Vehículos Especiales SA (UROVESA) bude zahájena v dubnu 2019. UROVESA bude tyto systémy instalovat ve 126 ze 139 hlídkových vozidel VAMTAC, které v červenci 2018 zakoupily portugalské ozbrojené síly prostřednictvím NSPA, Agentury NATO pro podporu a pořizování. Dodávky systémů budou dokončeny v březnu 2020.

V rámci jiné objednávky bude v květnu 2019 rovněž zahájena předsériová dodávka systému ROSY, tentokrát v Belgii. Zde Rheinmetall vystupuje jako subdodavatel pro britskou společnost Jankel, která pro belgickou armádu dodá vozidlo Light Troop Transport Vehicle neboli LTTV. Všech 199 vozidel bude připraveno na integraci systému, vedle dodávek řídících jednotek a nosných raket pro 167 vozidel. Sériová výroba začne v únoru 2020 a ve stejném roce bude dokončena.

Tyto dvě zakázky znamenají, že ROSY bude brzy v provozu již v jedenácti zemích. ROSY poskytuje ochranu před náhlými útoky tím, že vytvoří hustou kouřovou clonu, která učiní vozidlo pro nepřítele neviditelným. Narozdíl od běžných systémů pro zastínění způsobuje nejen okamžité a rozsáhlé multispektrální přerušení zorného pole, ale také generuje dynamickou kouřovou clonu, která pohyblivým cílům poskytuje dlouhodobou ochranu.

Zabezpečením 360° ochrany poskytují víceúčelové schopnosti systému silnou obranu proti různým typům útoků. Díky účinným opatřením ve vizuálním a infračerveném spektru, včetně integrovaných rušivých infračervených paprsků a efektů dekódování, je ROSY schopna spolehlivě zmást všechny zbraně řízené TV, EO, IR, IIR, laserem a SACLOS.

ROSY je k dispozici v řadě různých verzí. ROSY_L, který je v zásadě vhodný pro vozidla všech typů, zahrnuje základní systém sestávající z jedné řídicí jednotky na vozidlo, jakož i jednoho až čtyř spouštěčů, které v závislosti na modelu mohou pojmout dva nebo tři zásobníky. Modulární varianta ROSY_Mod se hodí např. pro malé zbraňové stanice a malá vozidla, která používají například speciální síly. ROSY_Mod může být přímo a neviditelně integrován do vozidla bez spouštěče. ROSY_N byl speciálně vyvinut tak, aby poskytoval účinnou ochranu malým lodím námořní a pobřežní stráže.

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace