Další kritika nákupu radaru: Trojnásobná cena, předražení o 800 milionů, poslanec Krejza tvrdě kritizuje Metnara

Další kritika nákupu radaru: Trojnásobná cena, předražení o 800 milionů, poslanec Krejza tvrdě kritizuje Metnara
23 / 01 / 2020, 08:45

Poslanci Karlu Krejzovi (ODS) se nezamlouvá nákup dvou pasivních radiolokátorů Věra NG od společnosti ERA Pardubice. Poslanec kritizuje zejména cenu, kdy jsou radiolokátory podle něho až třikrát předražené. Ministerstvo obrany zaplatí za radiolokátory 1,5 miliard korun včetně DPH, přitom, jak připomněla předsedkyně Výboru pro obranu Jana Černochová, radary pro základnu NATO v Itálii stály jen okolo 430 milionů korun.

Poslanec a člen Výboru pro obranu Karel Krejza se v rozhovoru pro Parlamentní listy tvrdě obul do ministerstva obrany za pořízení pasivních radiolokátorů od společnosti ERA Pardubice. Ta patří do zbrojařské skupiny Omnipol. Zakázka je totiž podle něho až třikrát předražená.

Stejně jako poslanykně a předsedkyně Výboru pro obranu Jana Černochová, i Krejza v rozhovoru uvedl, že zatímco radiolokátory putovaly od zmíněného výrobce před 5 lety do NATO za přibližnou cenu 430 milionů korun, nakonec ministerstvo obrany zaplatí firmě ERA Pardubice 1,5 miliardy včetně DPH. Krejza v rozhovoru prohlásil, že se zakázka ,,přiklepla" jedné firmě s tím, že neexistuje žádná jiná alternativa, s čímž ovšem nesouhlasí, a poukazuje na to, že se zakázka v NATO řádně soutěží.

Poslanec se udivuje nad tím, že ministr obrany Metnar obhajuje cenu tím, že úředníci měli starý posudek. To považuje za mrhání prostředků daňových poplatníků. ,,Ještě pochopím, že vláda na to schválila 645 milionů, teď o 200 milionů víc připočteme-li valorizaci atp., ale že ministr Metnar (ANO) nakonec podepíše jeden a půl miliardy a odkazuje se, že úředníci měli starý posudek, to mi přijde neuvěřitelné mrhání prostředků daňových poplatníků," říká v rozhovoru pro Parlamentní listy rozhořčeně Krejza.

Krejza v souvislosti s touto zakázkem připomíná, že společnost ERA Pardubice sice uspěla nad dalšími 28 uchazeči, ale podle něho je porazila také na cenu. ,,Nezpochybňuji kvalitu, ale podle mých informací ostatní uchazeče porazila také na cenu. Pro NATO za 430 milionů, pro domácí 1,5 miliardy?! To se na nás chtějí hojit?" diví se v rozhovoru Krejza. Ten na téma podezřelé zakázky bude každopádně podávat interpelaci. Poslanec uvedl, že i kdyby se vnitřní konfigurace radiolokátorů v konečném důsledku nějak lišila, není možné, aby byl výsledný rozdíl trojnásobný.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace