Další krok k jihokorejskému tanku K2PL pro polskou armádu - memorandum porozumění

Další krok k jihokorejskému tanku K2PL pro polskou armádu - memorandum porozumění
Autor: Simta, CC BY-SA 3.0 |Popisek: K-2 Black Panther
20 / 06 / 2022, 13:00

Polský koncern PGZ podepsal memorandum porozumění s jihokorejskou společností Hyundai Rotem o výrobě tanku K2PL pro polskou armádu. Stalo se tak minulý týden na právě skončivším mezinárodním obranném veletrhu Eurosatory 2022.

Na mezinárodním obranném veletrhu Eurosatory 2022 bylo podepsáno memorandum porozumění mezi polským koncernem PGZ a jihokorejskou firmou Hyundai Rotem jako další krok směřující k výrobě tanku K2PL pro polskou armádu.

Hyundai Rotem představila model K2PL, což je polská verze tanku K-2 Black Panther na tradičním mezinárodním obranném veletrhu MSPO v Polsku před dvěma lety. Jihokorejci dali již před časem najevo, že je možný přesun výrobních technologií právě do Polska.

To ve stále probíhajícím válečném konfliktu na Ukrajině urychluje snahu o pořízení jihokorejského vojenského materiálu. Má se jednat nejen o budoucí tank K2PL, ale také ,,původní" K-2 Black Panther , který je považován za jeden z nejmodernějších, co se týče technologií v něm zabudovaných, bojová vozidla pěchoty či samohybné houfnice.

Tím však výčet nekončí, protože Polsko projevilo také zájem o jihokorejské víceúčelové bojové letouny FA-50. Verze FA-50 má oproti T-50 zdokonalenou avioniku a vybavením kokpitu, upravený drak, objemnější palivové nádrže a je schopna nést širší spektrum podvěšené výzbroje.

Akvizicí jihokorejských tanků by Polsko dosáhlo takového stupně modernizace své armády, která by v podstatě určovala směr i ostatním zemím v regionu. V případě tanků to pak bude platit rozhodně. Polsko si totiž objednalo také 250 amerických tanků M1A2 Abrams SEPv3, tedy nejnovější verzi. Varianta SEPv3 přináší řadu změn a je výrazným upgradem takřka ve všech ohledech.

M1A2 Abrams SEPv3 má představovat účinnou hráz vůči Rusku a jeho tankům T-14 Armata, posílena má být rovněž interoperabilita mezi americkou a polskou vojenskou technikou, jak prohlásil před časem polský ministr obrany Mariusz Błaszczak. Modernizací tankové flotily se chce Polsko jednou provždy zbavit stárnoucích strojů T-72 a PT-91, země počítá s akvizicí až stovek tanků.

Polsko je jednou ze zemí, která poslala Ukrajině na pomoc proti Rusku své tanky. Na horké bojiště bylo odesláno přes 200 tanků T-72.

Polská ,,nákupní horečka" pokračuje - akvizice 32 víceúčelových vrtulníků AW149

Kromě shora jmenovaných položek Polsko pořizuje také víceúčelové vrtulníky AW149 v hodnotě 1,1 miliardy eur. Stroje si v roce 2019 mimo jiné objednal Egypt, který projevil zájem o 24 vrtulníků s opcí na dalších 10, nebo Thajsko. Polsko tak bude dalším provozovatelem vrtulníků v rámci komplexní modernizace letectva. V současné době provozuje Polsko přes 40 dopravních vrtulníků sovětské provenience Mil Mi-2 a také 27 strojů Mi-8/17.


Zdroj: Defense News, Defence24

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace