Autor fotografie: Anna Zvereva|Popisek: Suchoj Su-57
Ruskému ministerstvu obrany byly v polovině týdne doručeny další kusy nejnovější stíhačky páté generace Su-57. Při použití na ukrajinské frontě by jejich největší konkurencí byly americké stíhací letouny F-16, které by již brzy měly dorazit na Ukrajinu nebo už možná dorazily.
Ve středu 27. prosince byly Ministerstvu obrany Ruské federace doručeny stíhačky páté generace Su-57. Akciová společnost Sjednocená letecká korporace (OAK) v majoritním vlastnictví státu měla podle oficiálního vyjádření stroje dodat do konce roku 2023. Informaci také potvrdil místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu Denis Manturov. Podle něj byly úspěšně dokončeny a ministerstvu dodány všechny objednané kusy. Ty by měly nyní být určeny především pro vývoj taktiky a výcvik.
Generální ředitel OAK Yuri Slyusar navíc vysvětlil, že v roce 2023 došlo k modernizaci výrobního procesu, která bude dále pokračovat v příštích letech. Původní kontrakt uzavřený v roce 2019 předpokládal dodání 76 kusů nového modelu Su-57 do konce roku 2027. V roce 2020 byl připraven jeden, v roce 2021 tři a o rok později již šest kusů stíhaček Su-57. Podle informací ruského ministerstva průmyslu a obchodu bylo v roce 2023 dodáno dalších 12 letounů.
Ruská armáda by proto nyní měla disponovat 22 kusy nové stíhačky. První oficiální let současné (modernizované) verze letounu Su-57 proběhl v říjnu 2022. Jeho prototyp byl však pravděpodobně testován již při ruské operaci v Sýrii v roce 2018. Podle informací výrobce je poháněn dvěma proudovými motory Izdeliye 117 nebo AL-41F1 s maximálním tahem 176 kN. Tyto motory by měly v budoucnu nahradit nové verze Izdeliye 30. Letouny by měly dosahovat rychlosti okolo 2450 km/h a jejich dolet by měl činit přibližně 3 500 km.
Povrch stíhačky má údajně být konstruován za využití technologie stealth, která by měla umožnit letadlu být méně viditelným pro radary a prostředky využívající infračervené záření. Tuto informaci však nejde jasně prokázat, ačkoliv se zdá, že by ji letoun mohl splňovat. Největšími konkurenty Su-57 jsou americké stíhací stroje F-22 Raptor a F-35 Lightning II, které oba mají technologii stealth. Tyto stroje se nenacházejí přímo na Ukrajině, ale několik jich bylo rozmístěno v zemích NATO ve východní Evropě jako ochrana před možným ruským útokem.
Rivalem přímo na bojišti by proto pravděpodobně pro Su-57 byly americké stíhačky F-16 Fighting Falcon, které by měly být ukrajinským složkám dodány po skončení tréninku ukrajinských pilotů. Ten již probíhá v Dánsku a ve Spojených státech amerických a jeho další fáze by měly pokračovat také od začátku roku 2024 v Rumunsku. Nizozemsko a Dánsko by mělo na Ukrajinu po skončení přípravy pilotů dodat přibližně 61 těchto strojů. Dalších 5-10 stíhaček by v budoucnu mělo být na ukrajinskou frontu přivezeno také z Norska.
Letoun F-16 Fighting Falcon byl původně vyvinut společností General Dynamics, ale od poloviny 90. let jej vyrábí americký Lockheed Martin. Stroj F-16 C/D je vybaven jedním motorem General Electric F110-GE-129 nebo Pratt & Whitney F100-PW-200, který je schopen dosáhnout maximální rychlosti Mach 2. Stíhačka F-16 by proto měla být přibližně stejně rychlá jako nový Su-57. Oproti němu však letoun F-16 není vybaven stealth technologií a jeho dolet činí pouze přibližně 3 222 km.