Další posel smrti pro Ukrajinu. Nové UAV Izdělije-53 k likvidaci infrastruktury v rojích

Další posel smrti pro Ukrajinu. Nové UAV Izdělije-53 k likvidaci infrastruktury v rojích
Autor fotografie: Mil.in.ua / Public domain|Popisek: Lancet
25 / 11 / 2023, 09:30

Rusko začalo v testovacím režimu používat nový bezpilotní prostředek Izdělije-53 z rodiny kamikaze dronů Lancet. Dron bude mít řadu vylepšení oproti verzi Lancet-1 a Lancet-3.

Kamikaze drony používají od začátku války na Ukrajině obě strany konfliktu. V tomto směru je Rusku více než nápomocný Írán, který dodává své drony Šáhid, jež jsou používány zejména k útokům na ukrajinskou infrastrukturu, což v nadcházející zimě nabývá ještě na větší důležitosti. Ukrajině pak USA dodaly už na začátku konfliktu účinné kamikaze drony Switchblade ve dvou verzích - Switchblade 300 a Switchblade 600. Tyto prostředky slouží k leteckému průzkumu a vysoce přesnému ničení pevných i pohyblivých cílů při současném omezení vedlejších ztrát.

Synonymem pro kamikaze dron nebo také vyčkávací munici (,,loitering munition") v případě Ruska je potom bezpilotní prostředek Lancet. Právě Lancet už byl nasazen v průběhu minulého roku a tento kamikaze dron je určen k poškození či likvidaci rozličných ukrajinských cí, jako jsou například systémy protivzdušné obrany, tanky a jiná obrněná vozidla nebo samohybné houfnice. Lancety pro Rusko odvádějí dobrou práci a pro Ukrajinu znamenají další problém, jak je co možná nejúčinnějši sestřelovat.

Zneškodněný Lancet-3

Lancety existují ve dvou verzích, Lancet-1 a Lancet-3, za jejich vývojem stojí společnost ZALA Aero Group. Lancet-1 je menší verze dronu Lancet-3. Nese 1 kg užitečného zatížení, celkovou vzletovou hmotnost 5 kg a ve vzduchu může vydržet 30 minut. Lancet-3 pak představuje základní a větší variantu s vytrvalostí 40 minut, maximálním užitečným zatížením 3 kg, vzletovou hmotností 12 kg a maximální rychlostí 80–110 km/h.

Nyní k nim přibude další verze s názvem Izdělije-53 (Z-53), která má přinést na bojové pole řadu upgradů, prakticky využitelných proti nepříteli. Především je výrazným technologickým předělem na rozdíl od již zmíněných verzí. Z-53 má být vybaven systémem automatického navádění, který dronu propůjčuje schopnost rozlišovat různé typy svých cílů. Tato schopnost má zlepšit přesnost a potenciálně zvýšit úspěšnost zásahu tohoto vzdušného prostředku, uvádí Institut pro studium války (ISW).

Dále má být nový dron, jenž je vybaven skládacími křídly, výrazně odolnější proti rušení ze strany nepřítele. Pracuje se také na zvýšení neseného nákladu, který má činit nyní mezi 3-5 kg, což ovšem není dostatečné k tomu, aby byl destrukční účinek dronu uplatněn naplno proti obrněným cílům. Nová pokročilá verze dronů je navržena tak, aby operovala v roji, komunikovala mezi sebou a koordinovala výběr cílů, na které bude proveden útok.

Rusko zatím vylepšenou verzi Lancetu testuje a zkouší postupně jeho reálné možnosti, ostré nasazení proti Ukrajině v masovém měřítku přijde na řadu teprve později, až budou některé oblasti, jež zatím nejsou optimalizovány, upraveny či doladěny. Pro Ukrajinu pak nasazení těchto dronů může představovat další problém, protože pokud budou synchronizovaně útočit v roji ve velkém množství, může to ve svých důsledcích přehltit její protivzdušnou obranu, která nebude stíhat drony sestřelovat. A na to budou jistě Rusové spoléhat.

Současně nasazení kamikaze dronů nejen Ruskem potvrzuje změnu ve vojenské taktice, kdy se obě armády více spoléhají na bezpilotní vzdušné prostředky pro přesné údery na vybrané cíle.

Zdroj: Army Recognition, Defence Express

Tagy článku