Další ,,překvapení" pro Putina. USA zvažují dodávky obrněných vozidel pěchoty Bradley se silnou výzbrojí

Další ,,překvapení&quote; pro Putina. USA zvažují dodávky obrněných vozidel pěchoty Bradley se silnou výzbrojí
Autor fotografie: @USArmy, flickr (CC BY 2.0)|Popisek: M2 Bradley
31 / 12 / 2022, 13:00

Američané zvažují, že na ukrajinské válčiště pošlou také obrněná vozidla pěchoty M2 Bradley, informuje o tom nezávisle několik webů jako například agentura Bloomberg.

Ukrajinci mohou od USA dostat v příštích týdnech další významnou ,,pozemní posilu". Podle agentury Bloomberg a dalších médií by totiž Američané mohli ukrajinským obráncům před ruskou invazí poslat bojově osvědčená obrněná vozidla pěchoty M2 Bradley. Pokud by se tak stalo, byl by alespoň zčásti uspokojen požadavek ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který apeloval na západní spojence, aby dodávali těžkou techniku, která by vyrovnala síly na bojišti.

Na druhé straně zatím není nic jisté, protože nebylo učiněno na nejvyšších politických místech definitivní rozhodnutí. Zodpovězena není rovněž otázka, kdy by byla vozidla operačně nasaditelná. Musíme také připočíst potřebné školení ukrajinských vojáků na tyto systémy. Výhodou nicméně je, že USA disponují poměrně velkou zásobou vozidel Bradley, a proto by případná dodávka Ukrajině neměla představovat větší problém ani z hlediska možného ohrožení vlastní obranyschopnosti.

Bojové vozidlo pěchoty Bradley je spolehlivým prostředkem, který má za sebou nasazení v celé řadě konfliktů. M2/M3 Bradley je nejpočetnějším bojovým vozidlem pěchoty armád NATO. V různých verzích se vozidla vyrobila v počtu necelých 7 000 kusů, což názorně svědčí o jeho kvalitách. Každé úspěšné bojové vozidlo však přirozeně potřebuje modernizovat, aby drželo krok s těmi nejlepšími. Nová verze M2A4 má z osvědčeného vozidla učinit ještě efektivnější prostředek pro bojiště 21. století.

Co se týče zbraňových systémů, zůstávají stejné jako u předchozích verzí ,,rodiny" vozidel Bradley. Výzbroj tak zahrnuje automatický 25mm kanón M242 Bushmaster a koaxiální kulomet M240C ráže 7,62 mm. Bradley rovněž disponuje protitankovými zbraněmi, řízenými střelami TOW. Mimochodem právě tyto střely zle zatápěly iráckým tankům v operaci Pouštní bouře v roce 1991. Vozidla Bradley například zničily více iráckých obrněných než tanky M1 Abrams. Bradley se zúčastnil rovněž války v Iráku, která začala v roce 2003, ale jak se ukázalo, byl zranitelný vůči improvizovaným výbušným zařízením (IED).

Právě zbraňová výbava vozidel Bradley by mohla způsobit výraznější prořídnutí v řadách nepřítele a pro ukrajinské ozbrojené síly by se jednalo bezesporu o vítanou posilu.

Zdroj: Bloomberg

Tagy článku