Další Putinova zázračná zbraň zlikvidována - Ukrajinci dostali ruského Terminátora

Další Putinova zázračná zbraň zlikvidována - Ukrajinci dostali ruského Terminátora
Autor fotografie: By Kirill Borisenko - Own work, CC BY-SA 4.0|Popisek: Terminator 2
11 / 02 / 2023, 08:00

Ukrajinský pluk Azov zveřejnil na svých sociálních sítích záběry "terminace" ruského BMPT-72, tedy Terminatora 2.

BMPT-72 byl navržen tak, aby jako ,,univerzální a mobilní zbraň" chránil ostatní tanky obzvláště v hustě zalidněných oblastech. BMPT jsou zkonstruovány na podvozku T-72 a do budoucna by to měl být podvozek T-14 Armata. Maximální rychlost je 60 km/h, což dostačuje k doprovodu tanků. Výzbroj tvoří 4xPTŘS ATAKA-T, 2x30 mm kanony, 2x30 mm granátomety a 7,62 mm kulomet.

První verze Terminatora byla navržena už v devadesátých letech a jeho posádku původně tvořilo pět mužů. Nevýhodou tohoto stroje byla na rozdíl od Terminatora 2 jeho drahá pořizovací cena. Terminator 2 byl pak oficiálně představen v roce 2013 ale už bez granátometu a posádka vozidla se zeštíhlila na tři muže.

K zahraničním uživatelům patří Kazachstán a Ázerbajdžán, které mají v současné době několik kusů BMPT-72. Podle ruských médií byl Terminator 2 nasazen i v Sýrii, kde si BMPT-72 j prohlédl i syrský prezident Bašár Asad během návštevy ruské letecké základny Hmímím v roce 2017.


Zdroj: Twitter, The National Interest

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.