Další ruská posila do Arktidy - jaderný ledoborec Ural

Další ruská posila do Arktidy - jaderný ledoborec Ural
26 / 05 / 2019, 14:00

Třetí jaderný ledoborec z Projektu 22220 byl spuštěn v sobotu na vodu v Baltských loděnicích v Petrohradu.

Ural tak doplnil dvě další jednotky z této třídy - Arktiku a Sibir, které už byly spuštěny na vodu dříve. Předpokladem je, že jaderné ledoborce vstoupí do služby mezi lety 2019-2020. 

Podle ředitele Baltských loděnic Alexeie Kadilova je jednou z výhod všech plavidel z Projektu 22220 to, že díky nové turbině budou moci operovat torpédoborce 40 let. Místopředseda ruské vlády Jurij Borisov pak na slavnostní ceremonii prohlásil, že do nových jaderných torpédoborců se upínají naděje v průzkumu Severní mořské cesty.

                                  

Rusko si pak klade nemalý cíl a chce mít z těchto plavidel největší a nejvýkonnější jaderné ledoborce na světě.  Ledoboce mají celkově posílit ruské vojenské a ekonomické ambice v Arktidě, která je podobně jako například Jihočínské moře postupně militarizována. 

Výtlak ledoborců z třídy 22220 činí 33 540 t, pohání je dva jaderné reaktory RITM-200. každý o tepelném výkonu 175 MW a elektrickém výkonu 60 MW. Ledoborce budou schopné prorážet led, který je silný až 3 metry.

 

Zdroj: TASS

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace