Další úspěch pro Mission Master SP. Rheinmetall vyhrál významný tendr

Další úspěch pro Mission Master SP. Rheinmetall vyhrál významný tendr
Autor fotografie: Angela Blattner, Rheinmetall Defence, CC BY-SA 4.0|Popisek: Mission Master SP
02 / 05 / 2022, 09:00

V programu britského ministerstva obrany na robotická vozidla pro čety (Robotic Platoon Vehicles - RPV) získal Rheinmetall již třetí zakázku. Program RPV je třífázový experiment, jehož cílem je zjistit, do jaké míry mohou bezosádková vozidla zvýšit bojovou efektivitu a schopnosti dislokovaných jednotek na úrovni čety. Pro závěrečnou fázi programu – Spiral 3 - se britské ministerstvo obrany rozhodlo opětovně spolupracovat s firmou Rheinmetall Canada.

Britská armáda si objednala čtyři vozidla Rheinmetall Mission Master SP – Surveillance v konfiguraci pro zpravodajství, sledování, získávání cílů a průzkum (ISTAR) a tři vozidla Rheinmetall Mission Master SP – Cargo. Jedná se o celkem sedm nových vozidel. V předchozích fázích programu si jich Spojené království pořídilo osm. Autonomní vozidlo Mission Master SP je součástí řady bezosádkových pozemních prostředků (A-UGV), které vyvinul Rheinmetall Canada.

Nová objednávka, zadaná v lednu 2022, má být kompletně dodána do konce srpna letošního roku. Její součástí je komplexní školení, podpůrné služby a náhradní díly. Hlavním dodavatelem je společnost Rheinmetall Canada, která úzce spolupracuje se svou ottawskou pobočkou pro robotiku Rheinmetall Provectus.

Obratný a vysoce mobilní nízkoprofilový modul Mission Master SP se hodí kamkoliv, kam je potřeba následovat vojáky. Je vybavený elektromotorem s tichým režimem pohonu a kompaktním profilem, což mu v případě ohrožení umožňuje uniknout odhalení. Stejně jako ostatní vozidla řady A-UGV Mission Master je i Mission Master SP poháněn sadou pro autonomní řízení PATH (A-kit). Jedná se o osvědčenou autonomní sadu pokročilých senzorů a algoritmů, které mu umožňují nalézt nejbezpečnější trasy v nebezpečném prostředí a náročném terénu a bezproblémově tak plnit zadané úkoly.

Mission Master SP – Surveillance je vybaven užitečným zatížením ISTAR. Tento modul podporuje mise předsunutého zásobování a zásobování na poslední míli, provádí tiché pozorovací operace a nese užitečné zatížení. Modul ISTAR je zkonstruován tak, aby optimalizoval přehled o situaci, a proto lze řadu senzorů snadno vyměnit v závislosti na cílech mise. Tyto senzory zajišťují špičkovou detekci, rozpoznávání a identifikaci cílů na velké vzdálenosti bez ohledu na počasí a světelné podmínky. Usnadňují také včasné varování a identifikaci chemických hrozeb v případě chemické války.

Modul ISTAR je umístěn na vylepšené verzi vozidla Mission Master SP. Hlavním podnětem těchto vylepšení byly připomínky zákazníků a zkušenosti získané během nejrůznějších zkoušek a testování. Například hnací ústrojí a rám jsou robustnější a přístupnější, což usnadňuje údržbu. Kromě toho je platforma Mission Master SP vybavena dieselovým generátorem, který lze použít během delších misí.

Mission Master SP – Cargo zase snižuje bojovou zátěž vojáků, čímž zvyšuje jejich mobilitu a efektivitu. Umí přepravovat zásoby, taktické soupravy a zdravotnické vybavení buď samostatně, v režimu „follow-me“, nebo v režimu konvoje s dalšími vozidly Mission Master.

Britská armáda nyní vlastní několik vozidel a modulů Mission Master a disponuje tak skutečným multiplikátorem sil, který lze využít pro komplexnější experimenty, zejména v souvislosti s průkopnickým konceptem „vlčí smečky“ (Wolf Pack) společnosti Rheinmetall.

Celý koncept „vlčí smečky“ se skládá z řady vozidel Mission Master, která efektivně fungují jako tým, aby splňovala mise všech typů, včetně ostrahy, průzkumu, přenosu cílové polohy a funkce slew-to-cue. Všechny jednotky spolu komunikují a pomocí pokročilé umělé inteligence udržují celkové situační povědomí nezbytné pro plnění jednotlivých misí. Wolf Pack lze spravovat jediným operátorem. Jedná se o intuitivní koncept, který v porovnání s několika nezkoordinovanými operátory umožňuje jednotkám soustředit se spíše na celkovou misi než na správu jednotlivých úkolů každého vozidla A-UGV.

Úspěšná nabídka společnosti Rheinmetall Canada na projekt Spiral 3 je dalším důkazem důvěry britské armády v kanadskou pobočku skupiny Rheinmetall. Rheinmetall, jeden z předních evropských dodavatelů v oblasti obrany, zakázku získal na základě výběrového řízení, v němž se umístil na mimořádně vysokém místě.

Přestože dodávka robotických vozidel pro Spiral 3 bude znamenat završení programu RPV, Rheinmetall Canada se i nadále hodlá podílet na britských experimentech s robotickými vozidly v nově vytvořeném Expedičním robotickém expertním centru (ERCoE).

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace