Dárek k výročí: Sirény, kouř, panika. Ukrajinci zveřejnili záběry z potopení křižníku Moskva

Dárek k výročí: Sirény, kouř, panika. Ukrajinci zveřejnili záběry z potopení křižníku Moskva
Autor fotografie: Mil.ru, CC BY 4.0|Popisek: Křižník Moskva
15 / 04 / 2023, 08:00

Novinář Jurij Butusov zveřejnil v pátek exkluzivní video odpálení dvou raket RK-360 Neptun ukrajinských ozbrojených sil na křižník Moskva, vlajkovou loď ruské Černomořské flotily.

Před rokem, 13. dubna 2022, ve 14:10, posádka protilodního raketového systému-360 Neptun ozbrojených sil Ukrajiny odpálila dvě rakety na raketový křižník Moskva, vlajkovou loď Černomořské flotily Ruské federace. Když nečekaně ruský křižník vplul do zóny sloužící k ničení odpálených ukrajinských raket. Jakmile byl pohyb lodi detekován, došlo bezprostředně k odpalu dvou Neptunů, letících v tandemu směrem k Moskvě.

,,Historické video největšího námořního vítězství od druhé světové války, které jsme obdrželi od zdrojů blízkých Luch Design Bureau (významný ukrajinský vývojář komponentů pro obranný průmysl – pozn. red.),“ uvedl k záběrům novinář Jurij Butusov.

Na záběrech je nejprve vidět samotný proces odpálení raket, následně kouř z potápějící se Moskvy a hlasitě se rozléhající zvuk lodní sirény.

                                                                   Zdroj: Butusov na Facebooku

Ztráta křižníku Moskva (třída Slava) je zřejmě od dob argentinsko-britské války o Falklandy nejvýznamnější námořní bojovou ztrátou. Dodnes je nejasné, kolik členů posádky bylo zraněno nebo šlo ke dnu spolu s lodí, přestože Rusko nadále trvá na tom, že všichni námořníci na palubě vyvázli v pořádku.

RK-360MC Neptun je pozemní protilodní systém vyzbrojený protilodní střelou s plochou dráhou letu R-360 určený k ničení válečných lodí, výsadkových lodí a transportů v normálních i obtížných meteorologických podmínkách, za nepřátelské palby a elektronického boje. Systém byl přijat do výzbroje v roce 2020.

 

Zdroj: pravda.com.ua

Tagy článku