Dárek pro ruské dělostřelce: samohybná houfnice Koalice-SV s velkolepým dostřelem

Dárek pro ruské dělostřelce: samohybná houfnice Koalice-SV s velkolepým dostřelem
Autor fotografie: Dmitrij Fomin (CC BY 2.0)|Popisek: 2S35 Koalice-SV
09 / 05 / 2020, 13:00

Houfnice 2S35 Koalice-SV přináší mnoho novinek a má postupně nahradit současné samohybné houfnice 2S19 Msta-S.

Pro ruskou armádu je nová moderní samohybná houfnice 2S35 Koalice-SV, která má postupně nahradit samohybné houfnice 2S19 Msta-S, více než jen vítanou posilou. Vývoj zbraně začal v roce 2006, první dva prototypy byly připraveny v roce 2013, posléze se začalo s testováním. V roce 2015 bylo ruské armádě dodáno 12 těchto systémů.

Pro novou houfnici, ze jejímž vývojem stojí závod Uralransmaš, je charakteristický především vysoký stupeň automatizace. Houfnice má unifikovaný systém velení a řízení, věž houfnice totiž nemá obsluhu, tříčlenná posádka je umístěna v čele korby v pancéřové kapsli. Houfnice je postavená na podvozku tanku T-90, podle dostupných informací pozdější (sériové) varianty houfnice mají využívat unifikovanou platformu tanku Armata.

2S35 Koalice-SV

                                        Houfnice 2S35 Koalice-SV  (Vitaly V. Kuzmin CC BY-SA 4.0)

 

To, že houfnice používá podvozek tanku T-90, bylo patrné v roce 2015 na tradiční moskevské přehlídce ke Dni vítězství. Tam defilovalo 10 prototypů.

V čem především vyniká houfnice Koalice-SV? Jednak rychlostí palby a velkým dostřelem. Co se týče rychlosti palby, Koalice-SV ,,umí" ze svého děla ráže 152 mm pálit průměrně 16 ran za minutu, maximálně 20 ran za minutu, dostřel potom činí až 80 km (!), což ve srovnání s houfnicí Msta-S, která má dostřel okolo 40 km, je velký, ba obrovský posun. Nutno podotknout, že pokud skutečně má takový dostřel, překonává schopnosti systémů NATO, jehož speciální munice mají dostřel 70 km. Toho je dosaženo díky vylepšenému samočinnému nabíjecímu systému. Přitom Koalice-SV má shodnou ráži jako houfnice Msta-S, tedy 152 mm.

Je také možno pouze zmínit, že se jedná o stejnou ráži, jako má česká DANA. V poslední době probíhá mnoho diskuzí o modernizaci dělostřelectva AČR, ale zde je viditelné, že nezáleží na ráži, ale na munici. Jistě je vhodné v rámci "Sharing and pooling" sdílet stejnou ráži, jako mají ostatní armády NATO. Ale pořád to není "Game Changer" - tedy nezáleží na ráži, ale na technologii a v neposledním případě na vycvičenosti obsluh děl a jejich schopnosti opustit prostor palby dříve, než dopadne odvetná palba. Takže plně automatizovaná děla a moderní munice jsou to, co moderní dělostřelectvo činí zbraní pro 21. století.

Zbraň může pálit se širokou škálou munice, z níž vynikají vysoce explozivní střely (HE-Fragy), kazetové (clusterové) projektily a další. Dojezd houfnice činí 500 km a stroj může vyvinout rychlost 60 km/h. Pohonnou jednotku zajišťuje dieselový motor o výkonu 1 000 koní. 

Pro ruskou armádu představuje houfnice Koalice-SV moderní řešení, které v mnoha směrech překonává již zmíněný systém Msta-S, ale i další houfnice. Koalice-SV vyniká zejména rychlostí palby a obrovským dostřelem. Pro ruské dělostřelce je tak nová houfnice dárkem, který se neodmítá.

 

 

Zdroj: globalsecurity.org

Tagy článku