Dárek Rusům: Nová verze ukrajinské střely s plochou dráhou letu R-360 Neptun vyplavala na ruském pobřeží

Dárek Rusům: Nová verze ukrajinské střely s plochou dráhou letu R-360 Neptun vyplavala na ruském pobřeží
Autor fotografie: Vitalij Pančišin / Wikimedia commons / CC-BY|Popisek: Odpalovací vozidlo pro rakety R-340 na podvozku Tatra
01 / 02 / 2024, 10:00

Na břehu Azovského moře začátkem týdne vyplavala velmi zachovalá protilodní střela s plochou dráhou letu R-360. Raketě odpalované z podvozku Tatra chyběla jen hlavice s výbušninou a zbytek těla s případnou technikou zůstal téměř zachován.

Podle ukrajinského informačního portálu Militarnyi byla začátkem týdne raketa R-360 Neptun bez hlavice nalezena na břehu Azovského moře v Rostovské oblasti poblíž města Taganrog. Ukrajinský web uvedl, že se mohlo jednat o důsledek útoku na Krym, avšak tyto informace není možné prokazatelně potvrdit. Raketa je odpalována pomocí zařízení USPU-360, které je umístěno na vozidle TZM-360 s podvozkem Tatra T815-7. Jedná se o stejný podvozek, který používá české samohybné dělo Dita nebo raketový systém RM 70 Vampire.  

Podzvuková raketa R-360 Neptun s plochou dráhou letu je protilodní střelou se 150kg hlavicí určenou pro ničení plavidel do výtlaku 5000 t. Proudový motor Sič MS-360 pohání raketu při letu a ta je schopna zasáhnout cíl až do vzdálenosti 280 km. Maximální rychlost rakety je 970 km/h. Kancelář KKB Luč raketu vyvíjela mezi roky 2012 a 2020 a na podzim roku 2023 bylo oznámeno dokončení její pozemní verze s větším dosahem i lepší navigací. Raketa byla vytvořena podle sovětské protilodní střely Kh-35 s dosahem 300 km a maximální rychlostí pohybující se okolo 0,8-0,85 Mach (přibližně 900-1 000 km/h).

 

Podle videa a fotografií zveřejněných v pondělí 29. ledna 2024 účtem Clash Report na sociální síti X je patrné, že nejspíš nedošlo k sestřelení rakety. Pokud by do střely R-360 Neptun narazil jiný projektil, raketa by pravděpodobně celá vybuchla. K detonaci by také nedošlo, pokud by střelu zasáhl například protiletadlový kanón. Na fotografiích a videu je totiž vidět, že střela není téměř vůbec ohořelá nebo jinak poškozená. Chybí jí pouze přední dvě první části, naváděcí systém a výbušnina, a vedspod křídla. O ty mohla raketa přijít při pádu. Celkový stav střely proto spíše nahrává situaci, že během letu se projevila konstrukční vada střely a její hlavice se samovolně odlomila. 

V minulosti se použití střely R-360 ukrajinské armádě několikrát velice osvědčilo. V dubnu 2022 ukrajinské námořnictvo podle vlastního vyjádření poškodilo v oblasti Černého moře hned dvě ruské lodě, z nichž jedna se potopila. První z nich byla fregata Admiral Essen s tonáží přes 4 000 tun, na níž střela Neptun způsobila rozsáhlý požár. I když Admiral Essen zásah Neptunem přežil, stejné štěstí již neměla vlajková loď Černomořského loďstva, raketový křižník Moskva. 

Křižník Moskva

Na loď Moskvu byly ve večerních hodinách 13. března 2022 poslány dvě střely R-360, které loď potopily. Ukrajinská armáda tyto informace podložila záznamy o pohybu lodi na radarech a potvrzením o provedení útoku. Ruská strana však tyto zprávy vyvrátila a naopak uvedla, že byla loď ztracena kvůli požáru na lodi a bouřlivému moři, kvůli kterému se námořnictvu nepovedlo přivést loď zpět do přístavu. 

Vzhledem k těmto informacím proto ruské získání této velmi schopné ukrajinské rakety není až tak bezproblémové, jak se na první problém může zdát. Lze předpokládat, že jelikož se většina střely zachovala, v pozůstatcích bude možné nalézt některé prvky její navigační a pohonné technologie. Ukrajinská armáda na podzim roku 2023 oznámila, že dokončila vývoj nového typu rakety R-360 Neptun určené pro zasažení pozemních cílů. Pokud by se proto jednalo o ukořistění tohoto nejnovějšího typu rakety, technologie protilodní i pozemní verze by mohla být teoreticky prozrazena.

Nedávný vývoj rakety však s sebou nese další riziko. Jelikož od počátku konfliktu Ukrajina úzce spolupracuje s USA na výzkumu vojenského vybavení, mohla by raketa případně také obsahovat některé prvky technologie střel USA. Tímto způsobem by nyní mohli Rusové dostat informace o konstrukci a struktuře amerických zbraňových systémů. I kdyby Ukrajina vyvíjela raketu sama, její zajetí pro ukrajinskou armádu bezpochyby do budoucna představuje nezanedbatelné bezpečnostní riziko. 

 

 

Tagy článku