foto: Vitalij Pančišin / Wikimedia commons / CC-BY/Odpalovací vozidlo pro rakety R-340 na podvozku Tatra
Na břehu Azovského moře začátkem týdne vyplavala velmi zachovalá protilodní střela s plochou dráhou letu R-360. Raketě odpalované z podvozku Tatra chyběla jen hlavice s výbušninou a zbytek těla s případnou technikou zůstal téměř zachován.
Podle ukrajinského informačního portálu Militarnyi byla začátkem týdne raketa R-360 Neptun bez hlavice nalezena na břehu Azovského moře v Rostovské oblasti poblíž města Taganrog. Ukrajinský web uvedl, že se mohlo jednat o důsledek útoku na Krym, avšak tyto informace není možné prokazatelně potvrdit. Raketa je odpalována pomocí zařízení USPU-360, které je umístěno na vozidle TZM-360 s podvozkem Tatra T815-7. Jedná se o stejný podvozek, který používá české samohybné dělo Dita nebo raketový systém RM 70 Vampire.
Podzvuková raketa R-360 Neptun s plochou dráhou letu je protilodní střelou se 150kg hlavicí určenou pro ničení plavidel do výtlaku 5000 t. Proudový motor Sič MS-360 pohání raketu při letu a ta je schopna zasáhnout cíl až do vzdálenosti 280 km. Maximální rychlost rakety je 970 km/h. Kancelář KKB Luč raketu vyvíjela mezi roky 2012 a 2020 a na podzim roku 2023 bylo oznámeno dokončení její pozemní verze s větším dosahem i lepší navigací. Raketa byla vytvořena podle sovětské protilodní střely Kh-35 s dosahem 300 km a maximální rychlostí pohybující se okolo 0,8-0,85 Mach (přibližně 900-1 000 km/h).
Podle videa a fotografií zveřejněných v pondělí 29. ledna 2024 účtem Clash Report na sociální síti X je patrné, že nejspíš nedošlo k sestřelení rakety. Pokud by do střely R-360 Neptun narazil jiný projektil, raketa by pravděpodobně celá vybuchla. K detonaci by také nedošlo, pokud by střelu zasáhl například protiletadlový kanón. Na fotografiích a videu je totiž vidět, že střela není téměř vůbec ohořelá nebo jinak poškozená. Chybí jí pouze přední dvě první části, naváděcí systém a výbušnina, a vedspod křídla. O ty mohla raketa přijít při pádu. Celkový stav střely proto spíše nahrává situaci, že během letu se projevila konstrukční vada střely a její hlavice se samovolně odlomila.
V minulosti se použití střely R-360 ukrajinské armádě několikrát velice osvědčilo. V dubnu 2022 ukrajinské námořnictvo podle vlastního vyjádření poškodilo v oblasti Černého moře hned dvě ruské lodě, z nichž jedna se potopila. První z nich byla fregata Admiral Essen s tonáží přes 4 000 tun, na níž střela Neptun způsobila rozsáhlý požár. I když Admiral Essen zásah Neptunem přežil, stejné štěstí již neměla vlajková loď Černomořského loďstva, raketový křižník Moskva.

Na loď Moskvu byly ve večerních hodinách 13. března 2022 poslány dvě střely R-360, které loď potopily. Ukrajinská armáda tyto informace podložila záznamy o pohybu lodi na radarech a potvrzením o provedení útoku. Ruská strana však tyto zprávy vyvrátila a naopak uvedla, že byla loď ztracena kvůli požáru na lodi a bouřlivému moři, kvůli kterému se námořnictvu nepovedlo přivést loď zpět do přístavu.
Vzhledem k těmto informacím proto ruské získání této velmi schopné ukrajinské rakety není až tak bezproblémové, jak se na první problém může zdát. Lze předpokládat, že jelikož se většina střely zachovala, v pozůstatcích bude možné nalézt některé prvky její navigační a pohonné technologie. Ukrajinská armáda na podzim roku 2023 oznámila, že dokončila vývoj nového typu rakety R-360 Neptun určené pro zasažení pozemních cílů. Pokud by se proto jednalo o ukořistění tohoto nejnovějšího typu rakety, technologie protilodní i pozemní verze by mohla být teoreticky prozrazena.
Nedávný vývoj rakety však s sebou nese další riziko. Jelikož od počátku konfliktu Ukrajina úzce spolupracuje s USA na výzkumu vojenského vybavení, mohla by raketa případně také obsahovat některé prvky technologie střel USA. Tímto způsobem by nyní mohli Rusové dostat informace o konstrukci a struktuře amerických zbraňových systémů. I kdyby Ukrajina vyvíjela raketu sama, její zajetí pro ukrajinskou armádu bezpochyby do budoucna představuje nezanedbatelné bezpečnostní riziko.
Tagy