Autor fotografie: By Vitaly V. Kuzmin - http://vitalykuzmin.net/?q=node/582, CC BY-SA 4.0|Popisek: S-400
Na začátku války Ruska proti Ukrajině jsme psali o medializovaném systému Pancir S1, který byl roky vychvalovaný jako nepřekonatelný systém, ale Izraelci v roce 2018 ukázali, že je vhodný maximálně na drony. Totéž se nyní děje vlajkové lodi ruského vojenského exportu, systému S-300/S-400.
Na ruských a ukrajinských sociálních sítích se objevila informace o skandálu v ruském koncernu Almaz-Antej, kdy podle dokumentů by systémy S-400 měly být schopny sestřelit rakety HIMARS, ale ozbrojené síly Ukrajiny právě těmito raketami zničily komplex S-400 v Charcyzku.
Video: YouTube
A právě na sociálních sítích se píše o tom, že předseda představenstva, bývalý premiér Ruské federace Michail Fradkov a ředitel koncernu Novikov mohou nejen přijít o své funkce, ale také s nimi může být zahájeno trestní řízení za podkopávání obranyschopnosti Ruské federace.
Vedení Almazu se při uzavírání mnohamiliardových kontraktů na dodávky S-400 zaručilo, že jejich systém protivzdušné obrany bude zaručeně sestřelovat nejen letadla a vrtulníky, ale i rakety odpalované americkým systémem HIMARS.
Ale jak je to již tradicí ve vojensko-průmyslovém komplexu Ruské federace, technické vlastnosti vlajkového systému protivzdušné obrany byly občas nadhodnocené a peníze přidělené na vývoj S400 byly bezpečně ukradeny vedením podniku.
Podvod se „zázračnými schopnostmi“ vyšel najevo nedávno, když S-400 nedokázaly sestřelit jedinou střelu HIMARS ani na Donbasu, ani v Záporoží a Chersonské oblasti. Navíc při úderu na ruskou vojenskou základnu v Ilovajsku rakety HIMARS zničily komplex S-400, který měl tuto oblast krýt před ukrajinskými útoky.
To znamená, že systém protivzdušné obrany S-400 nejen že nezvládá chránit vzdušný prostor, ale není ani schopen ochránit sám sebe!
A právě debakl tohoto systému bude velmi citlivě vnímán případnými kupci, kdy neschopnost tohoto systému reagovat na ohrožení může vést k značným prodejním propadům a problémům koncernu Almaz-Antej.
A ostatně není to jen S-400, který na Ukrajině selhává. I starší sourozenec S-300 ve své námořní verzi S-300PMU nebyl schopen zabránit potopení ruského raketového křižníku Moskva v dubnu letošního roku, kdy ruskou loď poslaly „na chuj“ ukrajinské rakety Neptun.
Protiletadlový systém S-400 je systém protivzdušné obrany navržený a vyrobený dceřinou společností Almaz-Antej s názvem MKB Fakel a byl popisován ruskými médii jako „jeden z nejlepších systémů protivzdušné obrany na světě“. S-400 nahradil systém S-300 a byl uveden do provozu v roce 2007. Systém se skládá ze čtyř střel schopných zasáhnout cíle na různé vzdálenosti a je schopen pokrýt střelami s krátkým doletem oblast do 40 km, střelami s dlouhým doletem více než 300 km.
Systém je namontován na nákladních automobilech a věžích, systém může rychle nasadit jen několik lidí. S-400 byl prodán (nebo v některých případech poskytnut zdarma) do Běloruska, Číny, Turecka, Saúdské Arábie a Indie. Každý systém skládající se z 8 odpalovacích zařízení, 112 raket, velitelských a podpůrných vozidel stojí 400 milionů dolarů.
Nástupcem má být systém S-500, který ruský výrobce optimisticky nazval jako „ránu americké prestiži“. Zatím to ale vypadá, že pokud (ne)funguje stejně jako S-400, jedná se spíše o další ruskou nefunkční zázračnou zbraň.
Almaz-Antej je největší ruský zbrojní koncern zaměstnávající podle údajů z roku 2019 téměř 100 000 lidí. Vyrábí širokou paletu řízených střel, protiletadlových systémů, radarů, automatických věží atd.
Zdroj: censor.net, War Resisters International, Twitter