Debakl další ruské zázračné zbraně na Ukrajině: S-400 neochrání vzdušný prostor a ani sám sebe

Debakl další ruské zázračné zbraně na Ukrajině: S-400 neochrání vzdušný prostor a ani sám sebe
Autor fotografie: By Vitaly V. Kuzmin - http://vitalykuzmin.net/?q=node/582, CC BY-SA 4.0|Popisek: S-400
12 / 07 / 2022, 09:00

Na začátku války Ruska proti Ukrajině jsme psali o medializovaném systému Pancir S1, který byl roky vychvalovaný jako nepřekonatelný systém, ale Izraelci v roce 2018 ukázali, že je vhodný maximálně na drony. Totéž se nyní děje vlajkové lodi ruského vojenského exportu, systému S-300/S-400.

Na ruských a ukrajinských sociálních sítích se objevila informace o skandálu v ruském koncernu Almaz-Antej, kdy podle dokumentů by systémy S-400 měly být schopny sestřelit rakety HIMARS, ale ozbrojené síly Ukrajiny právě těmito raketami zničily komplex S-400 v Charcyzku.

Video: YouTube

A právě na sociálních sítích se píše o tom, že předseda představenstva, bývalý premiér Ruské federace Michail Fradkov a ředitel koncernu Novikov mohou nejen přijít o své funkce, ale také s nimi může být zahájeno trestní řízení za podkopávání obranyschopnosti Ruské federace.

Vedení Almazu se při uzavírání mnohamiliardových kontraktů na dodávky S-400 zaručilo, že jejich systém protivzdušné obrany bude zaručeně sestřelovat nejen letadla a vrtulníky, ale i rakety odpalované americkým systémem HIMARS.

Ale jak je to již tradicí ve vojensko-průmyslovém komplexu Ruské federace, technické vlastnosti vlajkového systému protivzdušné obrany byly občas nadhodnocené a peníze přidělené na vývoj S400 byly bezpečně ukradeny vedením podniku.

Podvod se „zázračnými schopnostmi“ vyšel najevo nedávno, když S-400 nedokázaly sestřelit jedinou střelu HIMARS ani na Donbasu, ani v Záporoží a Chersonské oblasti. Navíc při úderu na ruskou vojenskou základnu v Ilovajsku rakety HIMARS zničily komplex S-400, který měl tuto oblast krýt před ukrajinskými útoky.

To znamená, že systém protivzdušné obrany S-400 nejen že nezvládá chránit vzdušný prostor, ale není ani schopen ochránit sám sebe!

A právě debakl tohoto systému bude velmi citlivě vnímán případnými kupci, kdy neschopnost tohoto systému reagovat na ohrožení může vést k značným prodejním propadům a problémům koncernu Almaz-Antej.

A ostatně není to jen S-400, který na Ukrajině selhává. I starší sourozenec S-300 ve své námořní verzi S-300PMU nebyl schopen zabránit potopení ruského raketového křižníku Moskva v dubnu letošního roku, kdy ruskou loď poslaly „na chuj“ ukrajinské rakety Neptun.

Protiletadlový systém S-400 je systém protivzdušné obrany navržený a vyrobený dceřinou společností Almaz-Antej s názvem MKB Fakel a byl popisován ruskými médii jako „jeden z nejlepších systémů protivzdušné obrany na světě“. S-400 nahradil systém S-300 a byl uveden do provozu v roce 2007. Systém se skládá ze čtyř střel schopných zasáhnout cíle na různé vzdálenosti a je schopen pokrýt střelami s krátkým doletem oblast do 40 km, střelami s dlouhým doletem více než 300 km.

Systém je namontován na nákladních automobilech a věžích, systém může rychle nasadit jen několik lidí. S-400 byl prodán (nebo v některých případech poskytnut zdarma) do Běloruska, Číny, Turecka, Saúdské Arábie a Indie. Každý systém skládající se z 8 odpalovacích zařízení, 112 raket, velitelských a podpůrných vozidel stojí 400 milionů dolarů.

Nástupcem má být systém S-500, který ruský výrobce optimisticky nazval jako „ránu americké prestiži“. Zatím to ale vypadá, že pokud (ne)funguje stejně jako S-400, jedná se spíše o další ruskou nefunkční zázračnou zbraň.

Almaz-Antej je největší ruský zbrojní koncern zaměstnávající podle údajů z roku 2019 téměř 100 000 lidí. Vyrábí širokou paletu řízených střel, protiletadlových systémů, radarů, automatických věží atd.

Zdroj: censor.net, War Resisters International, Twitter

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace