Delfíni do služby! Kreml proti Kyjevu nově nasazuje válečné kytovce

Delfíni do služby! Kreml proti Kyjevu nově nasazuje válečné kytovce
Autor fotografie: Marion Doss / Flickr|Popisek: Vojenský delfín
19 / 10 / 2023, 16:15

Rusové umístili delfíny v Sevastopolu již na začátku konfliktu. Nyní je rozmisťují na ostatních námořních základnách v oblasti Černého moře. Nejedná se o nic mimořádného. Izraelci a Američané je používají také.

Zvířata jsou cvičena pro odhalení potápěčů a zřejmě i pro detekci autonomních podmořských systémů. Ohrady s delfíny se nově objevily na ruské základně Novoozerne, ta se nachází 90 kilometrů severozápadně od Sevastopolu, tedy mnohem blíže frontové linii. Je zcela jasné, že rozmístění delfínů souvisí se stále se zvyšující aktivitou ukrajinských speciálních sil. Kreml musí dělat maximum, aby ochránil své lodě. 

Delfíni dokáží se svými schopnostmi jednak samozřejmě rychlostně přeplavat člověka, ale se svým vnitřním sonarem i odhalit na velkou vzdálenost jakýkoliv objekt. Ten dokáží označit, často za pomoci zařízení, která mají pomocí pásů připnutá k tělu. Jsou schopni i hlídkovat kolem pobřeží a odhalovat případný výcvik nebo nasazení ukrajinských jednotek. 

 

V žádném případě se nejedná o novinku. Před více jak rokem médii proběhla zpráva, ve které Hamás obviňoval Izrael, že používá delfíny v rámci IDF a jednoho z nich našel. V průběhu let bylo na Tel Aviv vzneseno více obvinění. Například, že do egyptských vod vysílá geneticky upravené žraloky, aby útočili na plavce v tamních turistických letoviscích nebo do Íránu posílá ještěrky, jež měly hledat radiaci při vývoji jaderných zbraní.

Hamás tvrdil, že izraelský delfín zabil jejich muže, to se ovšem časem ukázalo jako lež. Přesto je dostatečně známé, že izraelské námořnictvo má programy pro výcvik delfínů. Totéž přiznávají i Američané. V tomtéž duchu se hovoří o Severní Koreji. V květnu 2023 se objevili v tisku zprávy o údajně ruské Běluze, která měla vykonávat kolem švédských břehů špionáž. Byla sledována od roku 2019 a její chování vykazovalo zjevné anomálie.

Především ohledně nesmyslného opouštění teritorií s dostatkem potravy. Navíc měla na sobě kožený “postroj”, který mohl sloužit jako ukotvení kamery.  Rusko je obecně známé výcvikem kytoců. V minulosti se psalo, že cvičí velryby ke zvýšené agresivitě. V každém případě použítí delfínů v Černém moři jen svědčí o tom, jak se tamní bezpečnostní situace pro Moskvu zhoršuje a ta hledá jakákoliv řešení, jak Ukrajince zastavit.

 

Zdroj: NavalNews, The Times of Izrael , The Guardian

Tagy článku